Ósemka do FWB 700/800

Pomysł Rafała aby wrzucać tu nasze pomysły

Moderator: Hiszpan63

Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3688
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Ósemka do FWB 700/800

Post autor: Ślubek »

Jak pewnie niektórzy z Was wiedzą, jakiś czas temu nabyłem karabinek FWB 700 z osadą od FWB 800 Basic. Cena była bardzo korzystna, jednak był pewien haczyk - zapodziała się gdzieś oryginalna ósemka. System dałoby się zamontować bez ósemki, ale wymagałoby to wywiercenia otworu w ślicznej drewnianej osadzie. :^(

Szybkie spojrzenie na dokumentację FWB pokazało mi, że w interesujących mnie modelach producent stosuje trzy rodzaje ósemek:
- 1798.108.1
- 3.2.100.126
- 3.2.238.127

No i którą zamówić? Wszystkie trzy, do przymiarki? Drogo. Próba wylicytowania na egun osady z ósemką się nie udała, ogłoszenie na beżowym też przeszło bez echa.

Stwierdziłem, że jeśli mam zamówić wykonanie, to i tak muszę całość zwymiarować.

Wyszło tak:
Obrazek
Skoro już jest rysunek, to wypadałoby sprawdzić wymiary wykonując model.

BTW, kartusz FWB ma trochę mniejszą średnicę, jednak musi być luźno, gdyż jest wykręcany do ładowania. W oryginalnych ósemkach w otworze na kartusz osadzona jest jeszcze wkładka "ślizgowa". A poza tym, nie miałem frezu fi 34 mm, tylko 35 mm - pozostałość po osadzaniu zawiasów w meblach kuchennych. :^) Otwór na lufę (standardowy frez fi 20) też wchodzi luźno, ale wymiar 50 mm od podstawy powoduje, że w moim przypadku lufa opiera się wystarczająco sztywno od spodu. W oryginale jest dodatkowa śruba blokująca lufę w ósemce.

Model postanowiłem wykonać z cienkiej (ok. 10 mm) płyty MDF. Wydrukowany rysunek nakleiłem biurowym klejem do papieru na kawałek płyty, wiertarką wyfrezowałem otwory, wypiłowałem i doszlifowałem krawędzie. Resztki papieru usunąłem (zdjęcia klikalne):
Obrazek

Po złożeniu okazało się, że pasuje! Mogłem nareszcie spokojnie postrzelać, z unieruchomionego w osadzie systemu.

Ale nie był to jeszcze koniec.

Z kawałka dębowego drewna kominkowego wyciąłem deskę grubości 20 mm. To twarde, ale dość kruche drewno - na osady się nie nadaje, ale w ósemce pracuje (przy tych wymiarach) na ściskanie - powinno wytrzymać.

Na deskę znów nakleiłem wydruk, zapunktowałem centra otworów, wiertarka stołowa, frezy, piła, szlifowanie krawędzi, bejca "złoty dąb" i mam:
Obrazek

Pozostał jeden problem - ósemka mocowana jest do osady dwiema śrubami M5. Gdybym robił ósemkę z metalu, wystarczyłoby nagwintować otwór. W drewnie jednak gwint M5 by nie wytrzymał.

Na szczęście, w "przydasiach" zachowałem resztki dwóch połamanych uchwytów do szklanych przykrywek - takich, przykręcanych do szkła właśnie wkrętami M5. :^) O, takich:
Obrazek
Nakrętki M5 oblane są tworzywem, musiałem je tylko z tego tworzywa wydłubać.

Zamontowałem ósemkę w osadzie, zaznaczyłem miejsca, gdzie należy ją nawiercić. Okazało się, że średnica nakrętek jest ciut za duża - otwór wypadłby poza dolną krawędź ósemki. Nakręciłem nakrętkę na śrubę M5, zamontowałem ją w wiertarce stołowej i zeszlifowałem pilnikiem. Wyciąłem otwory, wkleiłem obrobione nakrętki na żywicę epoksydową:
Obrazek
BTW, okazało się, że trochę przesadziłem z szlifowaniem boków i ósemka wchodzi luźno. Ponieważ obawiałem się, że gdy dokręcę śruby - pęknie, pomazałem "boczki" żywicą epoksydową - widać to powyżej po kliknięciu i powiększeniu obrazka. Po zamontowaniu jednak wchodzi to w drewno osady i nie jest widoczne:
Obrazek
A tak wygląda po wkręceniu kartusza:
Obrazek

Podsumowując - przy użyciu prostych narzędzi i (prawie) darmowych materiałów da się zrobić coś, co całkiem nieźle spełniać będzie swoje zadanie. Oczywiście, ósemki firmowe są pochylone pod kątem pasującym do kąta osady, ale mi nie jest to do szczęścia potrzebne. A drewno ma znacznie przyjemniejszy kolor i fakturę.

No i, co ważniejsze, - z pozycji emeryckiej, na 10 m, w serii 10 strzałów nie wyszedłem tym karabinkiem z "10" w tarczy Kpn. Teraz tylko pozostaje to samo wytrenować z pozycji stojącej. :^)
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Post autor: Hiszpan63 »

Jeszcze oklej kartusz i lufę okleiną drewnopodobną :mrgreen:

... fajne ... :D
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)
Awatar użytkownika
daNeczek
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 197
Rejestracja: 2014-08-11, 21:31
Lokalizacja: z Rynku na wyspie

Post autor: daNeczek »

Hiszpan63 pisze:okleiną drewnopodobną
Teraz stosuje się hydrografikę - też pięknie ;)
Wszystko już było - rzekł Ben Akiba
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Post autor: Hiszpan63 »

daNeczek pisze:Teraz stosuje się hydrografikę - też pięknie
... tak , tak oczywiście :mrgreen: ... niech pomaluje w zielone liście :lol: Będzie mógł wystawić na balkon zamiast skrzynki na kwiatki ...
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3688
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Post autor: Ślubek »

... a jak położę na trawie to potem nie będę mógł znaleźć. :^)
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2871
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Post autor: Filo »

Ślubek pisze:a jak położę na trawie to potem nie będę mógł znaleźć. :^)
Maluj w róże . Odnajdziesz w trawie po zapachu . :P :D
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3688
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Post autor: Ślubek »

Acha, a potem wstyd będzie wyjąć taki różowy karabinek na strzelnicy... :roll:

BTW, kiedyś wpadłem po coś do Incorsy. I zobaczyłem pudełka na śrut H&N - takie z otworami na pojedyncze śruty. Stwierdziłem, że sobie kupię, ale zobaczyłem, że są dwa kolory: zwykły, zielony i ... różowy właśnie. Taki jaskrawy. Z ciekawości, spytałem, czy te różowe "schodzą". Sprzedawca się uśmiechnął pod nosem i stwierdził, że też był zdziwiony, ilu jest chętnych na ten róż. Podobno głównie Panie są tym zainteresowane. :^)
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Post autor: Hiszpan63 »

Ślubek pisze:był zdziwiony, ilu jest chętnych na ten róż. Podobno głównie Panie są tym zainteresowane. :^)
... jak wszystkim co różowe :lol:

Obrazek
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)
witeg
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1288
Rejestracja: 2008-05-28, 14:18
Lokalizacja: okolice W-wy

Post autor: witeg »

Możecie się śmiać z różowego, ale po tym jak dojrzałem do czerwonych noży, poważnie przy zakupie takich pudełek bym się zastanowił czy nie wybrać właśnie różowych. Dla kogoś z takim talentem jak mój do gubienia rzeczy to wcale nie jest głupi pomysł i nieważne że do paznokci by mi nie pasowało.