Ustawienie dioptera na HW 80

Wszystkie typy wiatrówek sprężynowych

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, forestkorsze

mikobartnicki
Posty: 30
Rejestracja: 2017-07-03, 22:32

Ustawienie dioptera na HW 80

Post autor: mikobartnicki »

W końcu udało mi się kupić diopter do karabinu pneumatycznego oraz nie zbankrutować. Diopter identyczny jak na zdjęciu:

Obrazek

Diopter niby jest marki Weihrauch, ale ja w to nie wierzę. Ten diopter z pewnością przyjechał z dalekiej Azji, bo identyczne były sprzedawane jako dioptery do karabinu CZ 200. Taki z niego Weihrauch jak ze mnie papież Franciszek. No ale jest jaki jest, i tak mi się podoba.

Do rzeczy. Z tego co widzę w Internecie, to dioptery są zwykle montowane tak, że mocno wystają do tyłu za cylinder karabinu, a podczas strzelania są stosunkowo blisko do oka strzelca. Skrajny przykład widać właśnie na załączonym zdjęciu. Pozycja kołka stopującego oraz otworów pod ten kołek też sugerują raczej tylne ustawienie dioptera.

Rzecz w tym, że mój HW 80 ze swoją półmetrową lufą jest dość długi. Muszka jest na tyle daleko, że przy takim ustawieniu nie wypełnia ona zbytnio widocznego otworu dioptera. Pomiędzy widocznym tunelem muszki a krawędzią przeziernika jest spory margines światła. Czy tak ma być? Z mojego niewielkiego doświadczenia z diopterami wydaje mi się, że ten margines powinien być ciaśniejszy.

Mogę to łatwo osiągnąć przesuwając diopter na szynie montażowej ku przodowi o kilka centymetrów, to powoduje zmniejszenie pozornego rozmiaru przeziernika i lepsze objęcie nim widocznego tunelu muszki. Nigdzie nie widziałem jednak karabinu z tak zamocowanym diopterem, więc wnioskuję, że prawdopodobnie robię coś źle. Może lepszym pomysłem jest zmniejszenie otworu dioptera (mniejsza o to jak to osiągnę)? Ale też nie można go zmniejszać zupełnie dowolnie.

Tak czy inaczej, proszę o wskazówki.
Mikołaj Bartnicki
Ppn 60: 552 punkty.
Kpn 60: 375 punktów.
Słabo?
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3688
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Post autor: Ślubek »

W wyczynowych karabinach pneumatycznych stosuje się nawet przedłużacze do szyn, aby jeszcze bardziej przybliżyć diopter do oka. Ustaw tak, jak Ci wygodniej, są blendy (iris) z regulowanym otworem, a jak ktoś lubi to nawet z kolorowymi filtrami.
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
mikobartnicki
Posty: 30
Rejestracja: 2017-07-03, 22:32

Post autor: mikobartnicki »

Ale czy margines światła pomiędzy tunelem muszki a krawędzią otworu dioptera ma być raczej większy czy mniejszy? Są na to jakieś ogólne reguły czy zawsze zależy to od preferencji strzelca, i jeden ma ustawione tak, a drugi inaczej?

Przesunięcie dioptera w kierunku oka oddali mnie od rozwiązania problemu. Na razie przesunąłem w przód.

PS
Ha! Znalazłem dokument, który dokładnie to opisuje. Tunel muszki ma zajmować 1/3 średnicy otworu dioptera. Moje obawy zostały rozwiane!
Mikołaj Bartnicki
Ppn 60: 552 punkty.
Kpn 60: 375 punktów.
Słabo?
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3688
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Post autor: Ślubek »

Skoro H. Reinkmeier pisze, że najlepiej żeby tunel muszki zajmował ok. 1/3 otworu dioptera, to właśnie dlatego trzeba go przybliżyć do oka. Znaczy, przesuń w tył, nie w przód.

PS. Dzięki za namiar na ten artykuł - teraz już wiem, co robiłem źle. :^)
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
maksiu432
Posty: 6
Rejestracja: 2016-11-02, 08:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: maksiu432 »

Też mi ten artykuł bardzo pomógł, dzięki wielkie ;)
Formy do odlewów gipsowych bajki
Ostatnio zmieniony 2017-07-25, 12:40 przez maksiu432, łącznie zmieniany 1 raz.
tao_tsy
Posty: 235
Rejestracja: 2012-01-30, 11:59
Lokalizacja: Gołdap

Post autor: tao_tsy »

Daj znać kolego na ile jest powtarzalny ten diopter . Ostatnio klikam z otwartych i jest ok ale na dalszy dystans brak precyzji .
mikobartnicki
Posty: 30
Rejestracja: 2017-07-03, 22:32

Post autor: mikobartnicki »

Nie wiem czy będę w stanie pomóc. Mnie interesuje wyłącznie strzelectwo tarczowe, więc strzelam tylko na 10 metrów, żadne dalsze dystanse nie wchodzą w grę.

Co do dioptera, to jest on dość tandetny. Tak jak pisałem, to jest diopter z dalekiego wschodu, sprzedawany jako Weihrauch lub CZ, zależnie od tego która fabryka go sprowadziła. Mój egzemplarz ma minimalny luz na regulacji, bardziej wyczuwalny niż widoczny. Nie wiem jaki będzie miało to wpływ na strzelanie, sprawdzę na strzelnicy. Normalnie patrząc przez diopter i próbując poruszać nim w ramach tego luzu, nie widzę żadnych zmian obrazu, więc może nie będzie źle. Jednak ostatecznie zweryfikuje to tarcza.

PS
Wypróbowałem omawiany zestaw na strzelnicy. Poprawiłem swój rekord życiowy Kpn10 z 60 do 65 punktów, więc nie jest źle. Luz dioptera nie przeszkadzał, być może oś obrotu luzu jest dokładnie w miejscu "źrenicy" dioptera, a być może strzelam jeszcze za słabo i luz zacznie przeszkadzać przy wynikach powyżej 90 punktów. Ale jeśli będę strzelał na takim poziomie, to będę też miał uzasadnienie kupna lepszego karabinka z lepszym diopterem.
Mikołaj Bartnicki
Ppn 60: 552 punkty.
Kpn 60: 375 punktów.
Słabo?