Skrzynka na butlę PCP

Pomysł Rafała aby wrzucać tu nasze pomysły

Moderator: Hiszpan63

wewior
Posty: 72
Rejestracja: 2016-11-04, 19:05
Lokalizacja: Śląsk

Skrzynka na butlę PCP

Post autor: wewior »

Mam w miarę standardową 6 litrową butlę z powietrzem do napełniania kartusza. Coś takiego:
https://olxpl-ring12.akamaized.net/imag ... rev003.jpg

Od kilku miesięcy leży na regale w piwnicy w pudle tekturowym. Niestety wygoda napełnia i dostęp do niej pozostawiają trochę do życzenia.
Dlatego zastanawiam się (za podpowiedzą znajomego) nad zrobieniem do niej skrzynki, która będzie otwierana głównie w celu napełnienia kartusza i pewnie dużo rzadziej żeby wyjąć i napełnić samą butlę.
Dodatkowy plus to zabezpieczenie przed dzieciakami. Mam w zagrodzie dwójkę, dla której butla z nabitymi 300 barami to dosyć niebezpieczna sprawa. Niby butla wytrzymała rzecz, ale zawory nie lubią upadków z dużych wysokości.

Niestety w sieci niewiele znalazłem. Myślałem o prostej budowie - 4 ściany. Jedna z nich na zawiasach otwierana po całości. Z częścią górną też na zawiasie tylko do otwierania podczas nabijania. Prowizoryczne rysunki poniżej. W środku jakaś gąbką aby ustabilizować butlę, może nawet jakiś pasek czy rzep do przypięcia

Może jednak ktoś ma coś podobnego lub lepiej zna temat i może się podzielić fotkami, pomysłami, sugestiami.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3688
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Post autor: Ślubek »

Do napełniania butli i tak musisz ją wyjąć z szafki i zawieźć do punktu. Dlatego, najpierw kup pokrowiec (jeśli jeszcze nie masz) z paskami do przenoszenia. Dopiero do tego dobieraj wymiary wewnętrzne szafki.

Dodatkowo, jeśli masz wiatrówkę z niewykręcanym kartuszem, ładowanym przetoczką z wężykiem, pomyśl o statywie (uchwytach) na wiatrówkę umożliwiającym postawienie jej obok szafki na czas napełniania.

Pamiętaj również, żeby górna, otwierana, część szafki umożliwiała kontrolę manometru podczas napełniania - nie może być za mała, manometr przetoczki musi się zmieścić - albo na zewnątrz, albo w szafce. Poza tym, ręka odkręcająca zawór nie powinna zasłaniać manometru.
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
witeg
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1288
Rejestracja: 2008-05-28, 14:18
Lokalizacja: okolice W-wy

Post autor: witeg »

Jak ma się otwierać i góra, i bok, i żeby jeszcze całość się trzymała sztywno w kupie, to ja bym zrobił szkielet z kątowników ( i to raczej stalowych), a do nich dopiero dołączył ścianki.
Zamiast ścianki i wieczka na zawiasach można je zrobić wsuwane, ale to jedynie luźny pomysł do przemyślenia, nie wiem co byłoby wygodniejsze, łatwiejsze do zrobienia.
wewior
Posty: 72
Rejestracja: 2016-11-04, 19:05
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: wewior »

Dzięki za uwagi.
PCP mam tylko pistolet - kartusz wykręcany. Do zmiany karabinka się na razie nie przymierzam.
Myślę żeby tylko jeden bok-przód był otwierany. Na tyle zrobię miejsca od góry aby dało się odkręcić i nie było za ciasno. Wtedy całość będzie dobrze trzymać.
Natomiast drzwiczki jak na projekcie (może niezbyt dobrze widać) chciałem zrobić podzielone, żeby ich góra się otwierała też osobno dając tylko odpowiedni dostęp do zaworu na czas nabijania kartusza.
Pokrowca nie potrzebuję wystarczy mi uchwyt do przenoszenia.
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3688
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Post autor: Ślubek »

wewior pisze:Do zmiany karabinka się na razie nie przymierzam.
Heh, też tak żonie mówię :mrgreen:

Mimo to, przemyśl możliwość ładowania przetoczką - zrobisz szafkę, a za pół roku zaczniesz się "przymierzać" i będziesz musiał przerabiać.

Z projektami tak już jest - wszelkie poprawki najłatwiej nanosić na etapie koncepcyjnym.
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."