diopter fwb 601

Moderator: Hiszpan63

Pawel66
Posty: 7
Rejestracja: 2017-04-07, 21:41
Lokalizacja: Banino

diopter fwb 601

Post autor: Pawel66 »

witam
niedawno stałem się posiadaczem FWB 601, ale przyznam się szczerze nie mam pojęcia o strzelaniu przez diopter prosiłbym o podesłanie jakiejś instrukcji bądź tez kilka porad, opisu itp.. (dobór insertów kalibracja).
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3688
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Post autor: Ślubek »

Na strzelnicy Legii wisi diagram mnemotechniczny pomagający zapamiętać, w którą stronę należy kręcić regulacją dioptera: mapka Polski, na górze jest Hel, na dole Tatry, po prawej Rosja, po lewej niestety nie pamiętam (L).

O co chodzi? Jak trafiamy "na północy" - kręcimy w kierunku oznaczonym "H". Jak "na południu" - w kierunku "T" itd. :^)
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
Pawel66
Posty: 7
Rejestracja: 2017-04-07, 21:41
Lokalizacja: Banino

Post autor: Pawel66 »

na szynie są kolejne 1, 2, 3, 4 wnioskuję że to 10m 20m itd.. odległość do celu
co do mapki dzięki za wytłumaczenie tak mi się własnie myślałem że te tajemnicze H to Hel ;)
a co do doboru insertów tez masz może jakąś wskazówkę (mała otwór np. staw, duży jezioro?)
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3688
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Post autor: Ślubek »

1,2,3,4 to regulacja odsunięcia dioptera od oka. Im dalej, tym mniejszy kąt widzenia otworu przeziernika.

A średnica insertu to kwestia przyzwyczajeń - możesz zacząć od założenia, że średnica (kółka w insercie, nie insertu) powinna być taka, żeby czarne pole tarczy się w niej mieściło "z luzem". Dzięki temu "luzowi" łatwiej ustawić insert centralnie na tle tarczy.

Otwór w diopterze ma dwie funkcje:
1. Służy do pozycjonowania oka względem muszki - dzięki temu unikamy błędu paralaksy.
2. Ponieważ światło w otwór wpada praktycznie równolegle, efektem jest duża głębia ostrości - widać ostro zarówno muszkę jak i cel. Normalnie nie jest to możliwe. Ja np. w oku dominującym mam -1,5 dioptrii i bez okularów nie widzę wyraźnie tarczy. Jednak z diopterem strzelam bez okularów. Do pistoletu natomiast zrobiłem sobie oprawki z czarną przysłoną i otworem 1 mm właśnie po to by strzelać bez okularów korekcyjnych...

Optykę dioptera (i nie tylko) bardzo dobrze wyjaśnił Sebastian na beżowym.
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
Pawel66
Posty: 7
Rejestracja: 2017-04-07, 21:41
Lokalizacja: Banino

Post autor: Pawel66 »

Bardzo dziękuje za wyczerpująca odpowiedz, rozjaśniło to moją niewiedzę w temacie dioptera:) , do tej pory jedynie przez szczerbinke strzelałem z broni krótkiej (P99).
pozdrawiam