Nóż do ryz papieru

Moderator: Hiszpan63

Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3688
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Nóż do ryz papieru

Post autor: Ślubek »

Ponieważ w pracy mam sporo do czynienia z drukarkami, zawsze brakowało mi noża do rozcinania paczek i otwierania ryz papieru. Zawsze radziłem sobie starym wiernym Victorinoksem, aż pewnego razu stwierdziłem, że wygodniejszy byłby jednak nóż o stałej głowni. A że w międzyczasie trafiłem na kanał Trollsky'ego - stwierdziłem, że w sumie, czemu nie zrobić noża samemu?

Założyłem, że będzie leżał pod ręką, na biurku. Nie chciałem, aby straszył każdego, kto wchodzi. Powstał nóż krótki, ale z długim, zakrzywionym ostrzem.

Obrazek

Obrazek

Chwyt wygodny - na trzy palce, w zupełności wystarcza do nawet dość dokładnego operowania:
Obrazek

Głownia wykończona oksydą na zimno - byłem ciekawy, jak to będzie wyglądało. Chyba jednak wyglądałoby to lepiej, gdyby rękojeść zrobić z ciemniejszego drewna.

Rękojeść lakierowana - to był błąd, bo niestety lepiej byłoby poczuć pod ręką ciepło drewna, a nie twardy lakier. Będzie jak znalazł, gdy będę chciał poćwiczyć zdejmowanie lakieru z drewna i olejowanie (zanim wezmę się za osadę jakiegoś karabinka). :mrgreen:

Podsumowując - nie jest to szczyt sztuki płatnerskiej, ale jak na pierwszy wyrób - jestem zadowolony, bo doskonale spełnia swoją rolę.
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
Awatar użytkownika
Ur.
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 4997
Rejestracja: 2007-10-01, 23:11
Lokalizacja: ...znowu YelonkY

Post autor: Ur. »

Fajny, z czego robiłeś?
Jak trochę popracujesz to daj znać czy ostrze nie wgniata ci się w palec wskazujący.
... z warzyw najbardziej lubię tytoń.
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3688
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Post autor: Ślubek »

Palec wskazujący ma swoje miejsce na rękojeści, zanim zaczyna się ostrze. W tym miejscu głownia nie jest oczywiście naostrzona, a ponieważ gros pracy wykonuję tnąc, nie pchając, więc nie ma problemu z wgniataniem palca.
Robiłem z kawałka starego dłuta.
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
Mattia
Posty: 13
Rejestracja: 2017-04-13, 20:01
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Mattia »

Witam,
odgrzebię ten temat bo nóż jest naprawdę fajny. Co do rękojeści też wolałbym olejowanie olejem lnianym - jak dla mnie efekt jest dużo lepszy niż przy lakierowaniu. Zawsze można zeszlifować lakier i zaolejować rękojeść.
@ Ślubek - czy możesz podać wymiary (długość głowni, szerokość i grubość)? Ciekaw też jestem jak nóż trzyma ostrość i jak się go ostrzy.
Pozdrawiam