Łucznik - numery, bicia i typy przyrządów celowniczych

Sprzęt sprzed 1985 roku

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, forestkorsze, krzysztof

robertsocha
Posty: 103
Rejestracja: 2014-03-09, 22:55
Lokalizacja: Koszalin

Łucznik - numery, bicia i typy przyrządów celowniczych

Post autor: robertsocha »

Szanowni Państwo,

zbieram informacje na temat numerów seryjnych, bić na korkach, rodzaju muszki czy szczerbinki oraz szynach montażowych pod optykę w karabinkach Łucznik.
Zwracam się z prośbą o podzielenie się tymi danymi odnośnie karabinków, które posiadają Państwo w swoich zbiorach. Jeśli to możliwe to proszę o publikację zdjęć wymienionych elementów. Będę również wdzięczny za publikację samych informacji bez zdjęć.
Informacji tych poszukuję w celu ustalenia jak w praktyce wyglądała numeracja Łuczników (rocznikowo). Obecnie dostępne informację na ten temat są niepełne. Zebrane informację być może pozwolą ustalić jak to rzeczywiście wyglądało. Zachęcam też do zapoznanie się z z galerią karabinków Łucznik.

Przykładowe informacje na temat dwóch karabinków:

Harnaś (łucznik)
PREDOM-ŁUCZNIK
Kl. 187
Kal. 4,5 mm
MADE IN POLAND
Szczerbinka suwakowa, muszka tunelowa. Szyna pod optykę 11mm.
Numer: D08258 (zgodność numeryczna na kostce i systemie)

Obrazek Obrazek
Obrazek

Harnaś (łucznik)
Archer 88
Cal. .177
KRESKA
MADE IN POLAND
Szczerbinka sprężynowa (pistoletowa), muszka trapezowa (jaskółczy ogon), szyna pod optykę 11mm
Numer: I08266

Obrazek Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Gizzley
Posty: 65
Rejestracja: 2015-10-30, 16:35
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Gizzley »

Obecnie nie mam przy sobie mojego wz. 187, został w Polsce, jak wrócę - to napiszę więcej.
Jest to model 187, ale był modernizowany, między innymi jest ładna osada, ciemniejsza i z połyskiem. Mechanizmy spustowe tuningowane (leciutki nieziemsko ), moc stabilnie 7.5 dżula, na upartego mógłbym wwozić do Rzeszy.

Posiada on szczerbinkę suwakową ,mucha z obręczą. Numery na pewno zgodne- ale teraz nie powiem ci jakie :)
Stawiam na serię "D", tam mi coś świta. Fotki zarzucę jak znowu obmacam.
Łucznik wz. 87 / wz. 187 "Mutant"
Gamo PR-45
Baikał MP-654K Makarov Wz. 71
Łucznik wz. 70 "Puszkobij"
Hatsan mod. 25 "Diesel"
Awatar użytkownika
green_thunder
Posty: 6035
Rejestracja: 2007-11-06, 19:44
Lokalizacja: z Mokotowa

Post autor: green_thunder »

Tu jest chyba ciekawy materiał i telefon do właściciela: http://olx.pl/oferta/wiatrowka-50-letna ... ee2677ea75
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Post autor: Hiszpan63 »

robertsocha pisze:Numer: D08258 (zgodność numeryczna na kostce i systemie)
.. rocznik 1970 . I jeżeli to prawda o zgodności numerów , to ten egzemplarz ma nieoryginalny korek . Nazwy Predom-Łucznik zaczęto używać po 1972 roku. Istnieje również możliwość , ze został w całości zmontowany dwa lata później .
robertsocha pisze:Numer: I08266
... a ten jest z 1975 roku w wersji eksportowej ...
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)
robertsocha
Posty: 103
Rejestracja: 2014-03-09, 22:55
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: robertsocha »

Hiszpan63 pisze: rocznik 1970 . I jeżeli to prawda o zgodności numerów , to ten egzemplarz ma nieoryginalny korek . Nazwy Predom-Łucznik zaczęto używać po 1972 roku. Istnieje również możliwość , ze został w całości zmontowany dwa lata później .
Tak. Numery są zgodne na kostce, systemie i korku. Karabinek jest niemodyfikowany. Oksyda w stanie oryginalnym (charakterystyczny brak oksydy w dolnej części systemu przy ramieniu naciągu).
W kolejnym poście wrzucę zdjęcia innej 187 z tej samej serii D.
Ostatnio zmieniony 2016-07-30, 15:13 przez robertsocha, łącznie zmieniany 1 raz.
robertsocha
Posty: 103
Rejestracja: 2014-03-09, 22:55
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: robertsocha »

Zestawienie Łucznik 87 i PREDOM-Łucznik 187 z serii D.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Czyli karabinki powinny być z tego samego roku. Różnią się ilością znaków w numerze seryjnym i miejscami ich bicia.

Zakłady zmieniły nazwę na PREDOM-Łucznik w 1972 (według Wikipedii nazwa PREDOM funkcjonowała od 1974 roku).
Według dostępnych informacji produkcja PREDOM-Łucznik kl. 187 ruszyła od 1973. Natomiast produkcja kl. 87 zakończyła się w 1972.

Na chwilę obecną nie spotkałem jeszcze karabinka z biciem "Łucznik kl. 187" bez PREDOM. Oraz nie widziałem "PREDOM-Łucznik kl. 87".

Ogólnie mam takie wrażenie, że każda klasa (kl.) była numerowana osobno (np. posiadam kl. 141 z biciem Axxxx - produkcja kl. 141 ruszyła w 1971 wg. posiadanych przeze mnie informacji).

Pełna spekulacja dla kl. 187: A-1971,B-1972, C-1973 itd. do 1980. Widziałem kl. 187 z numeracją Ixxxx - nie widziałem z literami J,K,L itd.
robertsocha
Posty: 103
Rejestracja: 2014-03-09, 22:55
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: robertsocha »

Łucznik 87
Numer: D5296
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Łucznik 87
Numer: K7336
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Łucznik 87
Numer: L8114
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
robertsocha
Posty: 103
Rejestracja: 2014-03-09, 22:55
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: robertsocha »

green_thunder pisze:Tu jest chyba ciekawy materiał i telefon do właściciela: http://olx.pl/oferta/wiatrowka-50-letna ... ee2677ea75
Harnaś
Łucznik 87
MADE IN POLAND

numer: 12267

Przyjmuje się, że numeracja poprzedzona literą wprowadzona została od 1967 roku. Największy numery bez litery jaki widziałem na kl. 87 to 13940.
Logotyp na korku to typ (wersja) 3.
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3688
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Post autor: Ślubek »

No to masz Łucznika 87 z numerem znacznie większym, bez litery: 32267 :^)

Szczerbina i numer:
Obrazek

Logo:
Obrazek

Obrazek

Muszka tunelowa. Szyny montażowej brak.
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
gretzky
Posty: 19
Rejestracja: 2015-12-05, 22:49
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: gretzky »

Przymierzam się do zakupu Łucznika wz. 70. Gdzieś (nie na tym forum) czytałem, że egzemplarze z jakiegoś rocznika były wadliwe. Nie pamiętam też czego dotyczyła ta wada - czytałem bardzo pobieżnie, bo jeszcze wtedy nie wiedziałem, że mnie ten Łucznik do siebie przekona. Teraz nie mogę odszukać tej informacji. Chciałbym kupić model bez "tych" wad produkcyjnych. Jakie roczniki polecacie. Chce kupić na sugerowanej stronie Wojska P.
Paweł
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3688
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Post autor: Ślubek »

Deja vu. :^/
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
gretzky
Posty: 19
Rejestracja: 2015-12-05, 22:49
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: gretzky »

Tak, deja vu. Kolega przekierował mnie do tego działu, więc pytam ponownie.
Paweł
robertsocha
Posty: 103
Rejestracja: 2014-03-09, 22:55
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: robertsocha »

gretzky pisze:Tak, deja vu. Kolega przekierował mnie do tego działu, więc pytam ponownie.
Pomijając już kwestię, że podczepiasz się pod pytanie, które dotyczy kompletnie innego zagadnienia ;)

Tak jak napisał Ślubek w podanym wyżej linku, ja też nie spotkałem się informacjami na temat jakiś problemów z pistoletem wz.70. Dobra solidna konstrukcja. Jedynym produktem Łucznika, o którym krążą plotki na temat jakości wykonania był karabinek kl. 141 (np. pękające lufy). Ale to inny temat.

Śmiało możesz kupować dowolnego wz.70 i cieszyć się dobrą wiatrówką.
gretzky
Posty: 19
Rejestracja: 2015-12-05, 22:49
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: gretzky »

Ups. Nie skojarzyłem, że to link do strony :) !! i jeszcze raz przepraszam za zamieszanie :) ... A z tą wadą, to nie chodziło mi o lufę. Ktoś, w jakimś miejscu w internecie podał żeby raczej unikać konkretnych roczników, ale mniejsza z tym. Zdam się na Waszej wiedzy. Teraz to już wszystko wiem, i zmawiam. Dzięki za pomoc - za konkretną odpowiedź !! Tego oczekiwałem :)
Paweł