Baikał IŻ IZH MP 53M

Czyli co poprawiliśmy po fabryce

Moderator: Hiszpan63

michals5
Posty: 2
Rejestracja: 2013-08-26, 20:51
Lokalizacja: Białystok

Baikał IŻ IZH MP 53M

Post autor: michals5 »

Witam,
Chciałem zadać kilka pytań odnoście: Baikał IŻ IZH MP 53M :?
niedawno zakupiłem taką wiatrówkę - jak opisywałem wcześniej.
Chciałem zapytać czy da się coś z tą wiatrówką zrobić ? chodzi o moc, dokładność?
może jakiś tuning zewnętrzny? zamontowanie lunety? jaki polecacie śrut do strzelania, i ogólnie jakieś przydatne informacje dla amatora :mrgreen:
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
JesperKyd
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3004
Rejestracja: 2010-01-09, 11:03
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: JesperKyd »

Najprościej będzie wymienić ją na inną. :P
BMK40 by Hogan + Hawke Vantage 4-12x40 & BMK20 by JesperKyd + PP 3-12x42AO & MP61 + Mizugiwa 2.5-7x28 & Marksman 2004 & cdn... :)
Awatar użytkownika
green_thunder
Posty: 6035
Rejestracja: 2007-11-06, 19:44
Lokalizacja: z Mokotowa

Post autor: green_thunder »

JesperKyd pisze:Najprościej będzie wymienić ją na inną. :P
...łoo, to, to...dość szybko odsprzedałem...
Awatar użytkownika
Negza
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 340
Rejestracja: 2007-11-07, 14:26
Lokalizacja: Miechów

Post autor: Negza »

michals5 pisze: i ogólnie jakieś przydatne informacje dla amatora :mrgreen:
Pozdrawiam
Kolego, jest kilka prostych pistoletów sprężynowych o których, po wnikliwej lekturze postów na różnych wiatrówkowych forach można się dowiedzieć, że mają tzw DUSZĘ (cokolwiek to znaczy). Jest to między innymi czeski TEX, polski Łucznik wz. 70, Twój rosyjski Bajkał (te najpopularniejsze). Pośród rozlicznych zalet oraz subtelności, kwieciście opiewanych przez pasjonatów, mają one jedną wspólną cechę, której szczęśliwy nabywca "sprzętu z duszą" początkowo nie potrafi / nie chce dostrzec. Wszystkie one NIE nadają się do celnego strzelania, cokolwiek byś w nich nie poprawił. Tuningowanie tych pistoletów i trening nieznacznie poprawia wyniki na tarczy, ale bardziej służy poprawie samopoczucia właściciela. Celność takich wiatrówek jest typowo rekreacyjna. Na tarczy, lepsze (choć wciąż amatorsko-rekreacyjne) wyniki osiągniesz pierwszym z brzegu pistoletem PCA, choćby Liderem S-9, czy Crosmanem 1377. Przekonasz się o tym, kiedy trochę dłużej postrzelasz z różnych wiatrówek i nie łudź się, że wystarczy kilka strzałów z pożyczonego okazyjnie pistoletu.
Bajkał IŻ-53 służy do celnego strzelania w puszki i butelki na dystansie do 20 m i jeśli będziesz go tak używał bez większych oczekiwań, unikniesz frustracji. Będzie służył długo i bezawaryjnie.
Wiatrówki różne
gretzky
Posty: 19
Rejestracja: 2015-12-05, 22:49
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: gretzky »

Witam. Nabyłem ostatnio Baikał Izh53 sugerując się pochlebną opinią internautów (stosunek jakości i celności do ceny). Niestety nie wzbudził on we mnie tylu pozytywnych emocji, co u innych. Jest kilka rzeczy, które mi nie przypadły. Jednym z nich, według mnie są kiepsko wykonane przyrządy celownicze - co kilkadziesiąt strzałów szczerbinka się rozregulowuje (prawdopodobnie dlatego, że jest sporo w niej luzu - zarówno w pionie i poziomie). Nie wiem czy to kwestia mojego egzemplarza. Tak, czy tak wymyśliłem, że wykonam frezy pod kolimator lub lunetę + założę dociążenie lufy (+ wydłużenie ramienia przy łamaniu lufy). Tu pierwsze pytanie - czy luneta Walther PZ 2x20 wytrzyma na tej sprężynie? Drugie pytanie dotyczy dociążenia lufy. Czy ktoś próbował ściągnąć muszkę z tego pistoletu? Mam wrażenie, że nie obejdzie się bez jej zniszczenia przy ściąganiu - nie ma żadnych śrubek itp., wygląda jakby była odlewana na lufie :). Jeśli ma ktoś podobne doświadczenia w przeróbkach tego typu proszę o podzielenie się doświadczeniem.
Paweł
Awatar użytkownika
mildot
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 590
Rejestracja: 2011-09-21, 14:55
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: mildot »

Negza pisze: czeski TEX, polski Łucznik wz. 70, Twój rosyjski Bajkał (te najpopularniejsze).
one NIE nadają się do celnego strzelania,
Celność takich wiatrówek jest typowo rekreacyjna.
Oczywiście jeśli chodzi o typowe strzelanie match i branie udziału w zawodach to z Bajkałem nie ma to sensu.
Natomiast nie zgodzę się, że sam Bajkał jest niecelny. Jest natomiast bardzo wymagający. I żeby dobrze z niego strzelić trzeba mieć doskonałą technikę. I to właśnie może do niego zniechęcić. ;)
:-D
Awatar użytkownika
Negza
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 340
Rejestracja: 2007-11-07, 14:26
Lokalizacja: Miechów

Post autor: Negza »

mildot pisze:Jest natomiast bardzo wymagający. I żeby dobrze z niego strzelić trzeba mieć doskonałą technikę.
Znaczy to mniej- więcej tyle, że powtarzalne, celne strzelanie z Baikała jest niemożliwe dla kogoś, kto nie posiada doskonałej techniki.
Taki Bajkał, to może być jednym z etapów na drodze do wypracowania doskonałej techniki.
Jeśli ktoś już wypracował dobrą technikę (nawet nie doskonałą), to wyniki osiąga z mniej wymagających wiatrówek, bo Bajkał jest zwyczajnie niecelny.
Żaden eufemizm nie zmieni tego, że omawiany Baikał to puszkobijca.
Wiatrówki różne
gretzky
Posty: 19
Rejestracja: 2015-12-05, 22:49
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: gretzky »

Nie kwestionuję tego, że jest celny. Opinie o nim są takie, że jest (dlatego go kupiłem) i w to wierzę (ale ma być do puszek do 20m) i faktycznie mając wiatrówkę kilka godzin widzę, że ma potencjał. Robię nią (po godzinie) dużo lepsze skupienie niż robiłem w pierwszych godzinach strzelania z Gamo PR45 (PCA) na początku. I zgodzę się, że sprężyna mniej daruje błędy w technice. Chodzi mi o przyrządy celownicze - są bardzo niestabilne w moim egzemplarzu. Co kilka strzałów szczerbinka opada, da się ją przestawić palcami!! o 2 mm w górę (sic!). Po ponownym ich regulowaniu na nowo zaczyna być "celny". Kilku użytkowników pisało, że mają problemy z regulacją przyrządów i ja też mam chyba jeden z tych egzemplarzy. Macie może Panowie jakieś sugestie odnośnie montażu optyki? Jakaś lunetka do tego (niekoniecznie pistoletowa). Zastanawia mnie też czy można osadzić lunetę jedynie przy pomocy kości montażowych (chcę wykonać frezy), czy konieczny będzie szyna montażowa. Proszę was o zdanie, bo nie miałem jeszcze do czynienia z lunetą, zawsze tylko otwarte.
Paweł
Awatar użytkownika
Władek Inny
Posty: 31
Rejestracja: 2016-09-21, 17:49
Lokalizacja: Polska

Post autor: Władek Inny »

Ogólnie ja mam tylko jednego Bajkała. Jest on taki sam jak tu: http://static.myvimu.com/photo/71/73817123.jpg
Na jego celność nie narzekam, bo w końcu to krótka lufa. Zachwyciło mnie, że lufa jest tak dopasowana, że nie potrzebna jest uszczelka.
Jak strzelam w pustaki (ok. 50m) to na ucho jest 2x słabsza od Slavi, co nie jest takie złe, bo w końcu krótkie wiatrówki są przeznaczone na mały dystans. Dla młodszych strzelców idealnie się nadaje, bo łatwo się ją ładuje, nie kopie mocno i jest w miarę celna- starcza na trafienie puszki z 15-20m.

No i życzę wam udanego Sylwestra i szczęśliwego Nowego Roku 2017! :D
Slavia 631 77 lux. 4,5mm + Kandar 3-9x40AOE + Laserscope + Fenix TK10
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Post autor: Hiszpan63 »

Negza pisze:Żaden eufemizm nie zmieni tego, że omawiany Baikał to puszkobijca.
... oczywiście Piotrze , że nie zmieni , ponieważ to tylko gadanina/pisanina .
Jakimś dziwnym trafem posiadałem , niewiele poprawiłem i dwóch różnych strzelców bez problemu z otwartych przyrządów celowniczych strzelało przepisowe figurki sylwetkowe (nie piszę o sobie ) Dobrze dobrany śrucik i okazuje się , że można . Z kolimatorem do 30m dawało radę w denko puszki od piwa.


Obrazek

Obrazek
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)
Awatar użytkownika
Negza
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 340
Rejestracja: 2007-11-07, 14:26
Lokalizacja: Miechów

Post autor: Negza »

Hiszpan63 pisze: Dobrze dobrany śrucik i okazuje się , że można . Z kolimatorem do 30m dawało radę w denko puszki od piwa.
Moje doświadczenie z tym pistoletem ( i kilkoma innymi sprężynowcami z "łamaną lufą") jest takie, że że to właśnie z niego najłatwiej bylo trafić w to, w co zwykle strzelam z pistoletów sprężynowych, czyli puszki itp. Na tarczy zawsze była porażka i to niezależnie od odległości. Spust trudny do zaakceptowania i kolejne wierzgnięcia skutecznie mnie zniechęcały do wyciśnięcia czegoś więcej z Baikała.
Ja nie neguję że się da, ale nakład pracy jest IMHO za duży. W niewiele większych pieniądzach, albo nawet takich samych kupi się jakiś PCA, gdzie praca nad techniką szybciej przyniesie efekty.
Dla mnie, celny pistolet to taki, z którego strzelam i trafiam a nie męczę się z treningiem.
Wiatrówki różne
Awatar użytkownika
mildot
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 590
Rejestracja: 2011-09-21, 14:55
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: mildot »

Że łatwo nie jest to zgoda. Bo każdy mały błąd przyniesie od razu spory odksok. Za to każdy błąd widać i to bardzo - masz więc bardzo dobrą informację o swojej technice. A ile tańszy od SCATTa. ;)
Trenuj ciężko, zwyciężaj lekko!

Oczywiście, że są pistolety przyjemniejsze, ładniejsze, ale i kilkakrotnie droższe. Każdemu według potrzeb i według posiadanego budżetu. :)
:-D