Chronograf

Pomysł Rafała aby wrzucać tu nasze pomysły

Moderator: Hiszpan63

Taghar
Posty: 44
Rejestracja: 2012-08-17, 18:40
Lokalizacja: Żywiec

Post autor: Taghar »

No i podziałałem:

- Wszystko na początku dokładnie odtłuściłem
- Przeszlifowany tłok i jego rowek na prowadnicę od dołu
- Zmiana uszczelki tłoka na nowy od Slavki (troszkę miększy)
- Likwidacja tarcia sprężyny o prowadnicę,
- Podkładka na czele obciążnika tłoka
- Dokręcenie luźnej śruby mocującej lufę w kostce
- Wygładzenie elementów trących spustu
- I modyfikacja sprężyny (chodzi o niebo lżej)
- Wszystko nasmarowałem jak należy (pędzelkiem leciutko "pomalowałem")

Skorzystałem z okazji i łoże od środka też zaimpregnowałem bo drewno było tam surowe i nie bejcowane.

Jeszcze była zmiana uszczelki lufy, ale wróciłem do oryginalnej, bo wiatrówka siała w pionie

Prędkość mierzona metodą "dźwiękową" na 10m to 233 m/s
Biorąc pod uwagę błąd oznaczeń szacuję że +/- 15m/s
To dużo lepiej niż przed renowacją, tym bardziej że wynik na 10m jest pewniejszy (mniejszy błąd oznaczenia niż przy 5 m jak poprzednio robiłem)

Wychodzi 14,9 J na Exact diablo 4,52

A celność:

L- 8 strzałów
P- 9 strzałów
Obrazek
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/7fb ... d1c9b.html
Crossman Vantage 4,5mm, PP 6x40
witeg
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1288
Rejestracja: 2008-05-28, 14:18
Lokalizacja: okolice W-wy

Post autor: witeg »

Aż chce się napisać- a nie mówiłem?
Naprawdę warto jeszcze pomyśleć nad modyfikacją spustu wg Charliego Da Tuna, ewentualnie pokombinować z wagą obciążnika tłoka i napięciem wstępnym sprężyny, żeby dopasować pod siebie cykl strzału, energię, odrzut.
ps.
Trochę szkoda, że rozrzuciłeś to po różnych tematach, często mało do tej historii pasujących - ktoś z podobnymi do twoich pytaniami miałby odpowiedź w jednym miejscu, bo szukanie wyników poprawek fabryki w wiatrówce Crosman w temacie "Chronograf" .....nie do końca jest oczywiste. :mrgreen:
Awatar użytkownika
januszmariusz
Posty: 2667
Rejestracja: 2008-07-07, 11:34
Lokalizacja: Przemyśl/Żurawica

Post autor: januszmariusz »

Taghar pisze:- Dokręcenie luźnej śruby mocującej lufę w kostce
Radze ją wkręcić na loctite (niebieski) , nie bedzie się luzowała po kilku strzałach a co za tym idzie lepsza celność i skupienie.
Niewielki koszt a pożytek duży.
http://www.konceptus.pl/loctite-243-slaby.html
pozdrawiam Janusz
Crosman C1K77+PP 4x32 AO - Iż-38 klasic. B2 po remoncie i ma się dobrze
Nowy nabytek TYTAN GS-750 + Kandar 3-9x40
Taghar
Posty: 44
Rejestracja: 2012-08-17, 18:40
Lokalizacja: Żywiec

Post autor: Taghar »

To fakt,( z tym rozrzuceniem po forum), mogę liczyć na admina i przerzucenie tego do odpowiedniego działu ?
Nawet ze zmianą tematu.

Co do tej śrubki.. to ten niebieski loctite był fabrycznie na śrubach mocujących do łoża
Trochę się bałem odkręcić wspomnianą śrubę bo przy próbie poczułem w pewnym momencie pewny opór, a nie chciałem nic robić na siłę.


Ale jeśli już, to mógłby być klej do gwintu CX-80/ RC 42 ? (akurat mam i doskonale trzyma mocowanie lupki przez 500 pierwszych strzałów)
Crossman Vantage 4,5mm, PP 6x40
Taghar
Posty: 44
Rejestracja: 2012-08-17, 18:40
Lokalizacja: Żywiec

Post autor: Taghar »

...

No i jednak musiałem tą uszczelkę lufy wymienić, kilkadziesiąt strzałów i całkiem się zapadła w rowku.
Dmuchałem na boki:/
Nie wiem czy to norma w Crosman Vantage i innych ale wydaje mi się, że materiał, z którego jest zrobiona ta uszczelka jest za twardy, "plastykowy" a smarowałem silikonowym kilkukrotnie.

Po 500 strzałach wygniotła ją zatrzaskująca się lufa.
Na szczęście znalazłem u siebie w Żywcu sklep z oringami (do wyboru do koloru)
Wewnętrzna średnica 8mm grubość 2,5mm
Spasowała idealnie, weszła z pewnym oporem ale bez trudności (koszt jednej to 0,30 gr :), więc wziąłem na zapas)
Twarda ale elastyczna, da się ugiąć ją paznokciem na obwodzie i nie powinna już się zgniatać.
Patrząc z boku leciuteńko wystaje, jak dobrze pamiętam tak jak oryginalna kiedyś.

Przy jednym majsterkowaniu poszerzyłem też kanał w miejscu załadunku...według porad zrobiłem jakby delikatną koronę
(zauważyłem przy nowej paczce exact, że nie wchodzi do końca i po strzale zostają takie opiłki ołowiu skrojone z brzegów śrutu)
Użyłem nowego wiertła 6mm. Samym czubkiem wiertła (ręcznie) wyrzeźbiłem stożkowato krawędzie wlotu do lufy na szerokość niespełna milimetra i wygładziłem, żeby nie było zadziorków papierem wodnym zwiniętym w klin.
Potem czyszczenie rurki i próba celności.
Jest ok, i nie ma tych ołowianych wiórek:)


Teraz trochę ją przestrzelam bez ruszania niczego.

Serdecznie wam dziękuję za porady w procesie mojego majsterkowania, bez Waszego doświadczenia miałbym sporo problemów.
Crossman Vantage 4,5mm, PP 6x40
Awatar użytkownika
Misiacz
Posty: 145
Rejestracja: 2009-09-15, 20:07
Lokalizacja: Brzeg

Post autor: Misiacz »

Pozwolę sobie odświeżyć temat bo nie wiem za bardzo gdzie napisać. Czy ma ktoś może kontakt z radecek i mógłby się nim ze mną podzielić? Bardzo przydałoby mi się takie urządzenie a nie wiem jak się z nim skontaktować i dowiedzieć czy jeszcze montuje takie urządzenia. Nie sądzę by pisanie prywatnych wiadomości miało sens bo ostatni raz logował się jakieś 2 lata temu.
Diana mod. 27, Diana mod. 6, Daisy 717 Powerline
FWB 600
zbisz41
Posty: 1061
Rejestracja: 2015-11-20, 12:52
Lokalizacja: Stare Tarnowice

Post autor: zbisz41 »

Awatar użytkownika
Misiacz
Posty: 145
Rejestracja: 2009-09-15, 20:07
Lokalizacja: Brzeg

Post autor: Misiacz »

Super! Dziękuję bardzo za pomoc :-)
Diana mod. 27, Diana mod. 6, Daisy 717 Powerline
FWB 600