Dla ciekawskich FWB 300s

Sprzęt sprzed 1985 roku

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, forestkorsze, krzysztof

Awatar użytkownika
hyena
Posty: 825
Rejestracja: 2007-10-01, 22:51
Lokalizacja: Auschwitz

Dla ciekawskich FWB 300s

Post autor: hyena »

To jest prezentacja raczej kufra niż karabinu.
Obrazek
To może zaczniemy od tyłu :mrgreen: Stopka stan prawie idealny.

Obrazek

kolba też nawet dobrze

Obrazek
Obrazek

Spust, widać śrubę regulacyjną (można przesuwać tył,przód)

Obrazek

No i dalej do przodu w kerunku muszki.

Obrazek
Obrazek

Szyna, chyba nowa
Obrazek

Tutaj trochę porysowana lub jak ktoś woli zdewastowana oksyda i żelazo

Obrazek
Obrazek

Muszka jest niekompletna brakuje pierscienia z przodu oraz insert jest nie orginalny

Obrazek

No teraz widać jaka jest oksyda i w jakim stanie, w rzeczywistości to wygląda znaczne lepiej,aparat tak to uwypuklił nie wiem dlaczego

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Dodam że karabin jest z 1976 roku. Wygląda na mało używany, ale czy tak jest to nie mam pojęcia. Cykl strzału okay,tylko czasami jak bym słyszał brzęk sprężyny.Może jestem wyczulony.Cóż tu więcej pisać, tylko strzelać i się śmiać :mrgreen: :mrgreen:
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów bez podawania przyczyny.
darecky12
Posty: 3
Rejestracja: 2007-12-02, 19:08
Lokalizacja: Białystok

Post autor: darecky12 »

Witam,
nic bardziej mylnego w stwierdzeniu nic tylko strzelac i sie smiac. Tak mi wlasnie powiedzial AK jak mi opylil karabinek. Powiem tak: remont czyszczenie i smarowanie. Inaczej to zatrze ci sie mechanizm antyodrzutu a to skutku: lamie sie grzechotka - koszt 80 do 120 zl, nastepnie krzywia sie bolce na ktorych jezdzi antyodrzut: cena bagatela 140. Pododawaj sobie i zobacz ile kosztuje hurraoptymizm. ja tak mialem z moim FWB i juz sie nauczylem. Rozbiorka i smarowanie. Jezeli chcesz to koszt czesci gdzies okolo 80 do 120 zl, + niby tuning 100. Proponuje zglos sie do Hogana, Czolem - Zyczliwy
Aha chyba ze sam rozbiezesz i sprawdzisz wszystko. W starych wlasnie wiatrowkach jeszcze zapomnialem dodac ze rozpada sie dobijacz tloka i wiatrowka traci szmoc.
Awatar użytkownika
hyena
Posty: 825
Rejestracja: 2007-10-01, 22:51
Lokalizacja: Auschwitz

Post autor: hyena »

No niby tak, ale wcześniejszy posiadacz, załatwił tą sprawę więc nie ma co się martwić. :lol:
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów bez podawania przyczyny.
Awatar użytkownika
Cezar
Posty: 2095
Rejestracja: 2007-10-02, 18:56
Lokalizacja: z powrotem

Post autor: Cezar »

Jak się wie co się ma, to sprawa jest prosta... Ale czasami człowiek o stanie sprzętu wie tylko z zapewnień byłego właściciela lub sprzedającego. Myślę, że trzeba zachować pewien dystans, chyba że się ma 100 procent zaufania... ;)
dla siebie żyjesz dniem dzisiejszym, dla swoich bliskich-każdym kolejnym...

żyj , a nie istniej
PS+GS
virus
Posty: 453
Rejestracja: 2007-10-08, 07:06
Lokalizacja: Września

Post autor: virus »

heh, jak kupowałem moje HW to ziomek twierdził, że wystrzelił nie więcej niż 4000 peletek - oksyda na dźwigni naciągu nie starła mi się tak przez 12000 jak jemu przez 4000 ;) poza tym po tuningu Hogan powiedział mi, że sprężyna była kiepskiej jakości - podobno oteva do Jerzego. Czasami lepiej sprawdzić. Niewiele to kosztuje, a zyskać można dużo.
HW97K by Hogan + DOT 6x24x42 MD
IŻ-38
Awatar użytkownika
hyena
Posty: 825
Rejestracja: 2007-10-01, 22:51
Lokalizacja: Auschwitz

Post autor: hyena »

Jak się okazuje, trzeba słuchać kolegów i samodzielnie sprawdzić co tam ciekawego w środku. No niestety przypuszczenia kolegów z forum były słuszne. Karabin był posmarowany jakimś smarem molibenowym ale nie zgodnie z tradycjami. Czyli nieprawdłowo. W tłoku mnustwo smaru jakiegoś czarnego, a reszta nawet spoko. Karabin swoje odstrzelał i wszędzie znalazłem stary smar. Śruby zapieczone, a kołków z antyodzutu nie mogłem wyciągnąć. Więc musiałem przeprowadzić akcję antysmarową tak bardzo nielubianym przez wszystkich WD40 idealnie się nadaje do tego celu. Nie będę opiswał bojów które przeszedłem wczoraj, ale koleś leży rozebrany w drobny mak i czeka na smarowanko i nowe podzespoły które do niego kupiłem. (nie zrobiłem zdjęć bo musiał bym pisać tego posta 5 godzin i jeszcze by było mało ) Krarabin dostaje nowe elementy takie jak sprężyny,dobijak tłoka,uszczelka cylindra, nowy pierścień uszczelniający tłoka. I dodatkowo elementy dorobione dzisiaj w pracy..... no właśnie to jest zagadka. Kto powie co to takiego :?
Obrazek
Niema nagrody ale tak z ciekawości Panowie.... proszę zgadywać lub powiedzieć co to jest.
Ogólny stan flaków oceniam na 4 prawie z plusem, czyli nie jest źle. :lol: Po regenetracji będzie o wiele lepiej, tak sobie myślę, a jak będze to nie wiem. Szanowne forum dowie sie o wszystkim.
EDIT: Zapomniałem dodać że elementy dorobione są z Ertalonu. Idodam jeszcze że robię to po to żeby Prezesa skatować. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: o ile mi się uda.
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów bez podawania przyczyny.
Awatar użytkownika
Cezar
Posty: 2095
Rejestracja: 2007-10-02, 18:56
Lokalizacja: z powrotem

Post autor: Cezar »

hyena pisze:Kto powie co to takiego :?

Niema nagrody ale tak z ciekawości Panowie.... proszę zgadywać lub powiedzieć co to jest.
To jest myszka, jedna sprężyna, przekładka między sprężyny i jedna prowadnica, chyba tylna :P
Poproszę jednak zdjęcia rozebranego do rosołu, oraz gratów, które porobiłeś i będziesz wymieniał. Pomiary energii przed i po też byłyby mile widziane...
dla siebie żyjesz dniem dzisiejszym, dla swoich bliskich-każdym kolejnym...

żyj , a nie istniej
PS+GS
Awatar użytkownika
Maruda
Posty: 1197
Rejestracja: 2007-10-06, 17:12
Lokalizacja: Józefów

Post autor: Maruda »

No i ewentualny Michałek (czujnik) jak coś pójdzie nie tak. :D
Awatar użytkownika
hyena
Posty: 825
Rejestracja: 2007-10-01, 22:51
Lokalizacja: Auschwitz

Post autor: hyena »

Graty które są dorobione widzimy na zdjęciu. A reszta tak jak napisałem wyżej. Młotka nie posiadam bo mi jest niepotrzebny. Za to posiadam gamę sprajów typu Wd40 i 007 smar miedziowy i jakiś molibdenowy w tubce, załatwiony w labolatorium doświadczalnym. (od teściowej) A pomiarów nie będzie bo i po co. Sprężyny siadły o 4mm-5mm, czyli jest taka różnica między nowymi i starymi. Łącznik nowy nie posiada luzu, jest wykonany z tolerancją suwliwą, stary miał prawie 0.3mm luzu. Prowadnica tylna jest pasowana też dokładnie na wymiar. W ten sposób powinniśmy uniknąć lekkiego brzęczenia sprężyny. Co jest standartem w tych karabinach. No i wszystko, zestaw naprawczy kupiłem u eurotransfera za 100zl to tyle.

EDIT: Na specjalne życzenie dagoo, fota przedstawiająca nowe elementy karabinu.
[img:d89c524f8]http://images32.fotosik.pl/197/7be7fec703b55828m.jpg[/img:d89c524f8]

Czyli od góry; spręzyna prawa i lewa. Od lewej;dobijak tłoka,pierścień łączocoprowdzący,uszczelka cylindra(niebieska),dodatkowa prowadnica tylna oraz pierścień uszczelniający tłoka.Wszystko nowe.
EDIT2: Jak się okazuje, ktoś zrobił ciekawy numer i zamontował dwie takie same sprężyny, nie przeciwskrętne tylko dwie prawe(lub lewe zależy jak patrzymy).Wczoraj dopiero to zauwarzyłem jak siedziałem przy komputerze. Musiałem także wykonać planowanie powieszchni, ponieważ sprężyna wyżłobiła materiał jak przyjdę z pracy to zrobię zdjęcie.
Planowana poweszchnia na tokarce. Tokarz wzioł około 0.3mm żeby się wyruwnało więc nie wiele.
[img:d89c524f8]http://images27.fotosik.pl/185/35e0fd6264c24513m.jpg[/img:d89c524f8]
A tak to wygląda z dodatkową prowadnicą sprężyny tylnej.
[img:d89c524f8]http://images24.fotosik.pl/186/67d354f8979613dem.jpg[/img:d89c524f8]
Właściwie to tyle na temat udoskonaleń-remontu karabinu. Teraz by się przydało go złożyć i sprawdzić jak to wszystko działa.

[ Dodano: 2008-04-17, 15:42 ]
A tutaj ostatnie zdjęcie karabinu przed wyjazdem do Slaweq oczywiście unikatowe bo zamontowany jest POSP ja osobiście jeszcze na FWB nie widziałem.
Obrazek
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów bez podawania przyczyny.
Awatar użytkownika
SlaweQ
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3599
Rejestracja: 2007-10-08, 09:02
Lokalizacja: Łódź

Post autor: SlaweQ »

Teraz widać go w całej okazałości :)

Temat się trochę przykurzył, ale dzięki temu, że nie długo FWB trafi w moje łapki :mrgreen: mam nadzieję kilka postów dopisać.

Dzięki Rafale za zdjęcie, wertuję strony w necie poświęcone FWB i w połączeniu z POSP-m jeszcze nie widziałem.
Prawdziwy biały kruk :lol:

Uczę się strzelać od nowa 8-)
Awatar użytkownika
hyena
Posty: 825
Rejestracja: 2007-10-01, 22:51
Lokalizacja: Auschwitz

Post autor: hyena »

Raczej Biała Wrona :mrgreen: (o ile wiesz o co chodzi.)
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów bez podawania przyczyny.
Awatar użytkownika
SlaweQ
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3599
Rejestracja: 2007-10-08, 09:02
Lokalizacja: Łódź

Post autor: SlaweQ »

Mam już w swoich rękach FWB od Rafała i chciałem poprosić szanownych kolegów o wyrozumiałość jeśłi przez jakiś czas mogę się wydawać nieobecny na Forum.
Opisy w większym formacie będą, ale troszeczkę później :mrgreen:

Uczę się strzelać od nowa 8-)
Awatar użytkownika
Ur.
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 4997
Rejestracja: 2007-10-01, 23:11
Lokalizacja: ...znowu YelonkY

Post autor: Ur. »

SlaweQ pisze:Opisy w większym formacie będą, ale troszeczkę później :mrgreen:
Doskonale to rozumiem, miałem... w sumie nadal mam to samo.
Gratuluję i życzę skopania nam tyłków w lidze (mi to akurat nie będzie trudno)
... z warzyw najbardziej lubię tytoń.
Awatar użytkownika
SlaweQ
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3599
Rejestracja: 2007-10-08, 09:02
Lokalizacja: Łódź

Post autor: SlaweQ »

Nadeszła pora popisać troszkę o FWB.

Generalnie jestem cały czas zauroczony tym jak może miodnie działać wiatrówka sprężynowa.
Spust bajka, strzał szybki, cichy (jakby z tłumikiem) i do tego ten antyodrzut :mrgreen:
Widać, ze Rafal dużo serca w nią włożył i bardzo mu za to dziekuję :D

W FWB zalożone były nowe sprężyny z pozostałymi również nowymi elementami.
Wiatrówka przktycznie jeszce jest na dotarciu, pomimo, że na zlocie poszła dobra paczka, a może dwie śrutu przez lufę.

Radeckowe chrono poszlo w ruch i oto co pokazało:
- Exact 4,52 Esr = 8,8J Vsr = 179m/s dV = 6m/s
- Exact 4,53 Esr = 9,0J Vsr = 181m/s dV = 8m/s
- Tomitex DS Esr = 8,5J Vsr = 181m/s dV = 5m/s

Wniosek niby taki, że FWB lubi chyba twardszy śrut (mniejsze wachania prędkości).
Muszę zdobyć H&N FT lub Crosmana Pointed i przetestować.

Celnością jestem zaskoczony, zresztą jak ktoś kiedyś powiedział, jak FWB się nie przeszkadza, to strzela same dyszki.
W zawodach rozegranych na zlocie, zbytnio nie przeszkadzałem i wyszedł całkiem fajny wynik.
Pomimo swojej wagi (z mucha i diopterem waży 4,75kg, a z BT na pokładzie 5,05kg) jest bardzo składne.
Ja dla wygody dorobiłem dystans przy stopce.

http://nasze-wiatrowki.pl/viewtopic.php?t=1098

W tym temacie jest wszystko opisane.
Chciałem tu dodać również zdjęcie ale "Fotosik" się zbiesił :evil:

W tej chwili myślę o lżejszej lupce (BT z montażem waży 540g), co by antyodrzutu nie przeciążać.
Dla własnej wiedzy zważyłem diopter i muszke, i wyszło 260g.

Karabinek wywołuje tylko moje ach, och i takie inne :mrgreen:
Na razie to tyle.

Uczę się strzelać od nowa 8-)
Awatar użytkownika
krzysztof
-#Kustosz
-#Kustosz
Posty: 2008
Rejestracja: 2007-10-01, 22:22
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: krzysztof »

Nie tylko Twoje, ja również jestem pod wrażeniem 300-tki.
Krzysztof

Quackenbush i nowsze