HW-80ksd - z czym to się je?

Wszystkie typy wiatrówek sprężynowych

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, forestkorsze

Awatar użytkownika
onichimor
Posty: 608
Rejestracja: 2007-10-08, 11:07
Lokalizacja: Olsztyn

HW-80ksd - z czym to się je?

Post autor: onichimor »

Dzięki Andrzejowi Kliszewskiemu, któremu na wstępie chciałem podziękować za świetną obsługę i pomoc w wyborze, jakiś czas temu stałem się szczęśliwym posiadaczem karabinka HW-80 w wersji ksd. Jako, że ta wersja HW-80 nie figuruje nawet na oficjalnej stronie producenta (dowiedziałem się o niej w toku wymiany maili z Andrzejem) postanowiłem napisać o tym sprzęcie parę słów. Cóż oznacza skrót „ksd”? Litera "k" - od niemieckiego "kurz" oznacza skróconą w porównaniu do wersji podstawowej lufę, która teraz ma 410mm. Skrót "sd" pochodzi od niemieckiego "Schalldämpfer" i oznacza seryjnie zamontowany tłumik, oczywiście również wytwór firmy Weihrauch. Całość przychodzi w zgrzebnym kartonie opatrzonym logiem producenta, w którym znajdujemy też tłumik i tzw. „sprężynę eksportową” dysponującą niebagatelną energią czyli 25J. Sprężyny nie sfotografowałem, ale uwierzcie na słowo, że wygląda toto potężnie. Całość zaś po rozpakowaniu i zmontowaniu wygląda tak:
Obrazek
Poszczególne elementy karabinka, to po pierwsze doskonale znany z innych konstrukcji Weihraucha regulowany zespół spustowy typu „Record”, o którym szerzej pisać nie trzeba. Regulowana droga i siła nacisku dają szerokie możliwości dostosowania spustu do strzelca. System jest świetny i tyle. Obrazek
Po drugie skrócona lufa z gwintem na tłumik i koroną, jako że nie poluję, zdecydowałem się na wersję 4,5mm.
Obrazek
Po trzecie osada, wyposażona w ryflowania na chwycie, chwyt raczej nie bardzo będzie pasował „drobnorękim”
Obrazek
kolbę z niską baką typu Monte Carlo
Obrazek
i stopkę z miękkiej gumy świetnie spełniającą swoje zadanie.
Obrazek
Rzecz, na którą trzeba zwrócić uwagę decydując się na tenże model karabinka, to brak otwartych przyrządów celowniczych. W kostce lufy są otwory na szczerbinkę, ale montaż muszki jest w tym przypadku mocno problematyczny. Zamiast tego mamy standardową szynę 11mm, z otworami na kołek stopujący montażu. Obok wygodnie zlokalizowany bolec zwalniający bezpiecznik.
Obrazek
Krótko mówiąc kupując tę dmuchawkę, trzeba od razu wyłożyć pieniążki na jakąś lupkę. Inaczej się nie da. Jako, że wyżyłowałem się kompletnie na wymarzony karabinek, to funduszy zbrakło i posadziłem na HW lupkę Point Precision 3-12x42AO. Nie jest to cudo, ale jak za tak małą kasę sprawuje się nieźle, ma 2 lata gwarancji i po paru tysiącach śrutów nie sprawia wrażenia jakby miało się rozlecieć.
Obrazek
Tłumik montowany na HW-80ksd, to standardowa konstrukcja Weihraucha. Mocowany na gwincie w sposób naturalny nie może mieć tendencji do gubienia osi. Jest lekki, dobrze wygląda i nieźle tłumi. Konstrukcja jest prosta jak budowa cepa - metalowa obudowa, wypełniona „wkładem tłumiącym”, który utrzymuje na miejscu coś do złudzenia przypominające wałek do robienia loków. W necie można znaleźć fotki wybebeszonego tłumika firmy na literkę „W”. Konstrukcja ta może niektórych szokować, swoją prostotą, ale działa, a dodatkowo w wolnej sprzedaży tłumik ten nie jest drogi. Kosztuje coś koło 150 złotych i z bliska prezentuje się następująco.
Obrazek
Pierwsze wrażenia? Armata na słonie... Karabin bez tłumika mierzy 1060mm. Po jego dokręceniu całość zyskuje dodatkowe kilkanaście centymetrów. Waga HW z tłumikiem to według producenta 4 kilogramy. Mój po drobnym grzebaniu w bebechach i zamontowaniu optyki, waży około 4.80kg. Jest co dźwigać. Na tę wagę składa się wyjątkowo masywny i solidny system tego sprzętu, oraz równie solidna bukowa osada. Nic dziwnego. To najmocniejsza „sprężyna” ze stajni HW, z największą komorą sprężania, wykonana w technologii mającej jej zapewnić długie życie. Wszak HW-80 bywa nazywane „koniem roboczym tępicieli szkodników” w krajach anglosaskich gdzie polowania z pneumatyków są dozwolone. Dla łatwiejszego wyobrażenia sobie gabarytów mojego „maleństwa” fotki HW z leżącą obok repliką Glocka 19.
Obrazek
Obrazek
Wrażenia z eksploatacji? Karabinek przyszedł do mnie z fabrycznie zamontowaną sprężyną w limicie niemieckim czyli 7,5J. Na tejże sprężynie wystrzeliłem z niego nieco ponad 2k śrutu. HW-80 w tym limicie męczy się zdecydowanie. Cykl strzału jest dość długi i nic dziwnego. Cherlawa sprężyna słabo sobie radzi z pancernym tłokiem. Całość wyjęta z kartonu pracuje jednak bardzo kulturalnie. Żadnych podejrzanych odgłosów, trzasków, skrzypienia czy brzęczenia sprężyny. Jedynie kostka lufy wymagała dodatkowego smarowania. Potem „maleństwo” pojechało do Senia, w celu zamontowania eksportowej sprężyny przyciętej pod limit 16.3J, dorobienia prowadnicy, kapelusza ertalitowego i nasmarowania całości. Obecnie po ucięciu 4 zwojów eksportówki według seniowego chrono, karabinek ma Vo na poziomie 248m/s na Tomitexie. Broń łamie się bez większego problemu, zaś sam karabinek stał się dużo żwawszy. Cykl strzału jest krótki i energiczny, zaś kopa oceniam jako raczej symbolicznego. Co do celności to mogę tylko powiedzieć, że HW cały czas umie sporo więcej ode mnie (co jest mocno frustrujące). Przy strzelaniu z podpórki na dystansie 25 metrów, można nim spokojnie wycinać otworek średnicy 5-o groszówki w tarczy. Z imadła go nie przestrzelałem, ale zakładać należy raczej, że nie będzie on wypadał gorzej niż inne HW z wyższej półki. Do minusów HW-80ksd na pewno trzeba zaliczyć kolbę z za niską baką, która średnio raczej sprawdza się przy strzelaniu z optyki posadzonej na wysokich montażach. Osada w opini wielu strzelających to najsłabszy punkt tego karabinka i ogólnie wielu modeli firmy Weihrauch. Robiąc karabinek nieprzystosowany do otwartych przyrządów celowniczych producent mógł się pokusić o inne łoże, a tymczasem jest ono takie same jak w HW-80 czy HW-80k.

Do kogo adresowane jest HW-80ksd? Na pewno nie do niewiast czy osób o drobniejszej budowie ciała. Duża masa i wymiary nie ułatwią im życia. Do tego karabinek w wersji FAC to „mała siłownia” jeśli idzie o naciąg, a i wierzgnąć potrafi zdrowo, zwłaszcza przy kalibrze 4,5mm. Sam mam prawie 1.90 wzrostu i ważę grubo ponad stówkę, i dla mnie jest okey, ale wiele drobniejszych osób, które brały „maleństwo” w swoje ręce miało kłopoty z tą niemiecką armatą. Do strzelania rekreacyjnego pewnie lepiej kupić sobie HW-85 czy 95, bo są sporo lżejsze, smuklejsze i tańsze, zaś jeśli idzie o zawody to za takie same pieniądze można dostać HW-97k. Karabinek adresowany do zawodowych myśliwych pneumatycznych, niekoniecznie trafia w Polsce na podatny grunt. Ja kupiłem go, bo lubię duże i ładne rzeczy, i nie lubię mieć takich samych zabawek jak 20 osób z mojego otoczenia. Poza tym, czego się nie zrobi i nie zniesie, żeby mieć sprzęt, o którym sam producent pisze „prawdopodobnie najlepsza dostępna wiatrówka z łamaną lufą” i opinią flinty nie do zdarcia?
Pewnie, że to tylko hasła, ale wyboru nie żałuję i uwielbiam tę pukawkę. To świetna, precyzyjna i diabelnie trwała broń dla „prawdziwych facetów”, którą można kupić za rozsądne pieniądze (około 1300zł) w komplecie ze skróconą lufą i dobrym tłumikiem. Nic więcej dodawać chyba nie trzeba.

Plusy:
- spust Record
- wyjątkowo trwała, pancerna konstrukcja
- ogólna świetna jakość wykonania i dobra praca wszystkich podzespołów
- skrócona lufa i tłumik w serii
- spore możliwości tuningu (wliczając montaż gas-ram’u)
- śmoc na FAC’u - jak ktoś lubi...
- nietuzinkowość sprzętu

Minusy:
- duża waga i gabaryty (dla niektórych)
- brak możliwości montażu otwartych przyrządów celowniczych
- za niska baka policzkowa
HW-80ksd + DOT 4-16x42AO, QB78 Deluxe - UKRADZIONY PRZEZ MACIEJA BAJKOWSKIEGO Z PSEUDO SERWISU WIARUS, Crosman 1077 + Leapers Mini 4x32, a Swawolna uber alles!
Awatar użytkownika
Ur.
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 4997
Rejestracja: 2007-10-01, 23:11
Lokalizacja: ...znowu YelonkY

Post autor: Ur. »

Świetny opis! i naprawdę fajny karabinek. Mi się z niego bardzo miło strzelało, a co do baki - to Tobie zawsze nie pasuje ;) tu za nisko, tam za wysoko :P
... z warzyw najbardziej lubię tytoń.
Awatar użytkownika
onichimor
Posty: 608
Rejestracja: 2007-10-08, 11:07
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: onichimor »

Widać to ja jakiś niegabarytny jestem... ;)
HW-80ksd + DOT 4-16x42AO, QB78 Deluxe - UKRADZIONY PRZEZ MACIEJA BAJKOWSKIEGO Z PSEUDO SERWISU WIARUS, Crosman 1077 + Leapers Mini 4x32, a Swawolna uber alles!
Awatar użytkownika
krystian
Posty: 576
Rejestracja: 2007-10-05, 15:01
Lokalizacja: tuszyn

Post autor: krystian »

Mozesz zrobic jakas fotke gwintu, i jego pracy ?(przepychasz śrut przez lufe )



krystian
Lgm2 + Doc
virus
Posty: 453
Rejestracja: 2007-10-08, 07:06
Lokalizacja: Września

Post autor: virus »

krystian pisze:Mozesz zrobic jakas fotke gwintu, i jego pracy ?(przepychasz śrut przez lufe )



krystian
jestem pewien, że gwint niczym nie różni się od pozostałych HW. Weihrauch robi takie same lufki do wszystkich pukawek 4.5mm. Tylko długości samych luf oraz sposób mocowania się różnią.
HW97K by Hogan + DOT 6x24x42 MD
IŻ-38
Awatar użytkownika
krystian
Posty: 576
Rejestracja: 2007-10-05, 15:01
Lokalizacja: tuszyn

Post autor: krystian »

Acha, myslałem ze wszystkie sa inne- zastanawiam sie nad wymianą lufki :)



krystian
Lgm2 + Doc
virus
Posty: 453
Rejestracja: 2007-10-08, 07:06
Lokalizacja: Września

Post autor: virus »

postrzelaj z tak samo cywilizowanych (pracujących w swoim optimum energii) pukawek HW30, 50, 97K 98 w hali na 20-30m. Nie zauważysz różnicy. Każda lufa ma delikatny (bodajże 12 bruzdowy) gwint, a na końcu lufy znajduje się czok.
Spotkałem się z opinią, że niemiecie lufy weihraucha są nawet lepsze od luf stosowanych w AA. Mają lepiej dopasowany czok. W lufach Lothar-Walther czok, to znaczy zwężenie lufy jest większe przez co śrucina jest niepotrzebnie, zbyt mocno zgniatana.Celność jest na podobnym poziomie minimalnie na plus dla Weihraucha

[ Dodano: 2007-10-26, 17:04 ]
dodam jeszcze, że HW80 w wersji 5,5 mm ma moc 33J i można jej z powodzeniem używać do polowania na króliki itp
HW97K by Hogan + DOT 6x24x42 MD
IŻ-38
Awatar użytkownika
radecek
Posty: 159
Rejestracja: 2007-10-18, 20:30
Lokalizacja: Napierstkowo

Post autor: radecek »

virus pisze: dodam jeszcze, że HW80 w wersji 5,5 mm ma moc 33J i można jej z powodzeniem używać do polowania na króliki itp
:shock:
HW80 5,5mm na oryginalnej sprężynie eksportowej miało energię 23, 24J :)
virus pisze:każda lufa ma delikatny (bodajże 12 bruzdowy) gwint
W HW80 i 90 na jest 6 bruzd.
virus
Posty: 453
Rejestracja: 2007-10-08, 07:06
Lokalizacja: Września

Post autor: virus »

no to trochę się pomyliłem z tym gwintem. Senio prezentował na iwebie HW mające 33J. Co to było w takim razie? wiem, że 5,5mm i wpadło mi strasznie w oko :)
HW97K by Hogan + DOT 6x24x42 MD
IŻ-38
Awatar użytkownika
radecek
Posty: 159
Rejestracja: 2007-10-18, 20:30
Lokalizacja: Napierstkowo

Post autor: radecek »

virus pisze:Senio prezentował na iwebie HW mające 33J. Co to było w takim razie? wiem, że 5,5mm i wpadło mi strasznie w oko
Może na kicie tuningowym V-mach ale nie na seryjnej sprężynie.
http://airgunbuyer.com/Showproducts.asp ... ing%20Kits
virus
Posty: 453
Rejestracja: 2007-10-08, 07:06
Lokalizacja: Września

Post autor: virus »

nie wiem co to było :) było zdjęcie sprężyny od HW97K i tejże i ta od 97-ki wyglądała jak zabawka ;) usiłowałem znaleźć na ajłebie ten temat ale nie dałem rady :)
HW97K by Hogan + DOT 6x24x42 MD
IŻ-38
Awatar użytkownika
onichimor
Posty: 608
Rejestracja: 2007-10-08, 11:07
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: onichimor »

Z tego co wiem to i seryjna sprężyna od HW-80, w porównaniu do tej z 97k wygląda nad wyraz solidnie :)
HW-80ksd + DOT 4-16x42AO, QB78 Deluxe - UKRADZIONY PRZEZ MACIEJA BAJKOWSKIEGO Z PSEUDO SERWISU WIARUS, Crosman 1077 + Leapers Mini 4x32, a Swawolna uber alles!
AndrzejK
Posty: 36
Rejestracja: 2007-12-08, 13:04
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: AndrzejK »

Witam!!!

Cieszę sie, że karabinek podpasował :)

A tu zbiorcze zdjęcie spreżynek HW :)

Od góry
HW 25/45
HW30
HW35
HW50
Hw 95
HW 97
oraz HW 80 :!

Obrazek

Pozdrawiam Andrzej Kliszewski
virus
Posty: 453
Rejestracja: 2007-10-08, 07:06
Lokalizacja: Września

Post autor: virus »

HW 35 prawie jak 80s :)
lol
HW97K by Hogan + DOT 6x24x42 MD
IŻ-38
Awatar użytkownika
SlaweQ
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3599
Rejestracja: 2007-10-08, 09:02
Lokalizacja: Łódź

Post autor: SlaweQ »

Bardzo ładny zbiorek poglądowy.
Tak z ciekawości chciałem poprosić kolegę Krzysztofa o wskazanie tej najbardziej podobnej do zamontowanej w HW 70.
Jak na razie to moje jedyne HW i jestem z niego zadowolony.

"Maleństwo" kolegi Onichimora prezentuje się efektownie.
Może przy okazji jakiegoś spotkania pozwoli się chociaż przymierzyć do "armaty" :>

Uczę się strzelać od nowa 8-)