Obliczanie punktów

Szeroko i niezobowiązująco pojęte strzelectwo rekreacyjne

Moderatorzy: Hiszpan63, SlaweQ

soda
Posty: 253
Rejestracja: 2015-09-07, 19:31
Lokalizacja: Pabianice

Obliczanie punktów

Post autor: soda »

Cześć.
Leże chory i tak sobie skrobię program do obliczania punktów na podstawie skanu tarczy. Na razie to faza mocno alfa. Sporo z tym zabawy. Udało mi się na razie określić środek tarczy oraz przestrzeliny (pod pewnymi warunkami), mam nadzieję iż kiedyś uda mi się to poprawić. W każdym razie... mam dla tarczy kpn10 środek, promień czarnego pola, oraz punkty przestrzelin. Ściągnąłem specke ISSF ale przy 150 stronie mnie zmogło, a może po prostu ktoś z Was to wie.
Nie jestem do końca pewien mojego wzoru na obliczanie punktów:
Aktualnie robię to tak:

23mm - odległość_od_środka + pół_kalibru / 2.5555(szerokość pola)

Tutaj mam przeliczone odległości w mm od środka tarczy:

Obrazek

A tutaj policzone punkty:

Obrazek


Docelowo chciałbym zrobić z tego jakąś aplikację (chyba najwygodniej z dostępem via www) gdzie moglibyśmy sobię podliczać punkty. Ale do tego to jeszcze sporo mi brakuje.

Z góry dziękuje za pomoc!

Pozdrawiam
soda
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3688
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Post autor: Ślubek »

Zakładasz, że granice pól zeskanowanej tarczy są okręgami. Tymczasem, nawet na Twoich zdjęciach widać zniekształcenie - tarcza jest co prawda czworobokiem, ale niestety nie jest to prostokąt. Próbowałem robić to samo na bazie zdjęć tarcz Ppn10 - wyniki obliczone na podstawie geometrii przy założeniu pełnej symetrii obrazu nie zgadzają się z wynikami rzeczywistymi. Dodatkowo, oprócz zniekształcenia geometrii krawędzi, dojdzie jeszcze zniekształcenie typu "rybie oko" - niewielkie, ale jednak zależne od obiektywu, którym będą robione zdjęcia.

Moim zdaniem, jedynym sposobem na pozbycie się tych zniekształceń jest skanowanie tarcz na skanerze.
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
soda
Posty: 253
Rejestracja: 2015-09-07, 19:31
Lokalizacja: Pabianice

Post autor: soda »

Tak, nawet tutaj, na z pozoru dobrym foto jest zniekształcenie, co rzutuje na obliczenie środka tarczy o kilka pixeli. Chyba zainwestuje w skaner. Postaram się też w wolnych chwilach dopracować algorytm, chciałbym też aby użytkownik miał mozliwość nanieść poprawki rękoma, dodać przestrzelinę, której algorytm nie wykryje (dwie bardzo nachodzące na siebie).
Zobaczymy ;-).

Pozdrawiam
soda
Rlyeh
Posty: 7226
Rejestracja: 2007-10-04, 23:47

Post autor: Rlyeh »

To uzupełnię jeszcze, że żadna z wartości nie jest prawidłowa.
Awatar użytkownika
Jacentus
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1201
Rejestracja: 2013-06-16, 10:16
Lokalizacja: z Gór Sowich

Post autor: Jacentus »

Po co się męczyć jak są gotowe programy (płatne) nawet na Androida do użytku własnego ;)
https://play.google.com/store/apps/deta ... nl.myshots
https://play.google.com/store/apps/deta ... targetscan
Daystate MK3 FT-R
soda
Posty: 253
Rejestracja: 2015-09-07, 19:31
Lokalizacja: Pabianice

Post autor: soda »

To była inspiracja, tylko że nie mam androida ;-). Więc pomyślałem że soda nie gęś i swój program napisze ;-). Ale jak widać to będzie więcej pracy niż się spodziewałem.
Ale chyba pożyczę od kogoś telefon i przetestuję tamtą aplikację, bo ciekaw jestem jak ta aplikacja radzi sobie w skrajnych przypadkach.

Pozdrawiam
soda
soda
Posty: 253
Rejestracja: 2015-09-07, 19:31
Lokalizacja: Pabianice

Post autor: soda »

Ta pierwsza aplikacja chyba nie robi analizy obrazu, tylko paluchem trzeba pokazać.
Mi się zachciało żeby krzem się przydał i wyręczył ;-)

Pozdrawiam
soda
Awatar użytkownika
Jacentus
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1201
Rejestracja: 2013-06-16, 10:16
Lokalizacja: z Gór Sowich

Post autor: Jacentus »

soda pisze:Mi się zachciało żeby krzem się przydał i wyręczył ;-)
He he :lol:
Z tej pierwszej o ile dobrze widziałem korzysta sędzia Sewek (Rlyeh) w wersji na PC.
Daystate MK3 FT-R
Rlyeh
Posty: 7226
Rejestracja: 2007-10-04, 23:47

Post autor: Rlyeh »

Ta pierwsza jest specyficzna. My tu jej używamy do oceny tarcz które widzimy w postaci cyfrowej (gdzie Targetscan byłby użyteczny), natomiast mi już się zdarzyło używać jej podczas konkurencji ksp - podglądałem lunetą i macałem ekran gdzie trzeba. Targetscan tego nie oferuje, ale z drugiej strony pozwala na robienie selfie własnym tarczom i ich ocenianie - o ile ma się do nich dostęp. Tak więc każdemu wedle potrzeb, jak widać.
soda
Posty: 253
Rejestracja: 2015-09-07, 19:31
Lokalizacja: Pabianice

Post autor: soda »

Emocje mi opadły troche, znaczy ilość obowiązków pracowych znów dała znać o sobie.
Skupie się narazie na treningu ;-). Aplikację dokończe, ale muszę jeszcze poczytać o tych wszystkich transformatach i algorytmach. Dzięki za uwagi ;-)

Pozdrawiam
soda