Delta Optical Entry 3-9x40 L AO MD

Moderator: Hiszpan63

maciek199415
Posty: 8
Rejestracja: 2014-10-17, 18:50
Lokalizacja: Żelechów

Delta Optical Entry 3-9x40 L AO MD

Post autor: maciek199415 »

Dostałem taką lunetkę jw. w temacie na prezent czy możecie mi polecić jakiś sensowny i nie za drogi montaż. Z góry dziekuję za sugestie :) ps. okazało się że moja Slavka 634 którą kupiłem nową ma szyne 10mm, a miała mieć 11mm
Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2871
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Post autor: Filo »

Napisz na jaki karabinek chcesz ją posadzić to koledzy , właściciele podobnego , będą w stanie coś podpowiedzieć . Czy montaż ma być jednoczęściowy czy dzielony , niski , średni czy wysoki , zależy od kształtu osady , umiejscowienia portu ładowania , konieczności bądź nie , ominięcia otwartych przyrządów celowniczych i tym podobnych zagadnień . Generalnie sztywniejsze są montaże jednoczęściowe a dzielone ja stosuję z konieczności .
Nim wysłałem posta to zdążyłeś swój poprawić . To dobrze , że myślisz :mrgreen: .
Ostatnio zmieniony 2015-01-03, 20:55 przez Filo, łącznie zmieniany 1 raz.
robfra
Posty: 124
Rejestracja: 2011-06-26, 17:36
Lokalizacja: Bojary

Post autor: robfra »

Powinien styknąć TEN
Mam i polecam bo nie raz d.. uratował przy kiepskiej szynie.
Diana 75 i Daisy Powerline 717
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Post autor: Hiszpan63 »

Masz szynę nie 10 , tylko 10,2 mm . To prawidłowa , standardowa szyna w Slavii . Styknie montaż , który podlinkował Robert ;)
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)
Filzi
Posty: 12
Rejestracja: 2015-01-03, 03:53
Lokalizacja: Polska

Post autor: Filzi »

Cześć. Mam pytanie. Mianowicie - jaki montaż powinienem kupić żeby zamontować tą lunetę do Hatsana 55? Jestem zielony w temacie, i prosiłbym o pomoc. Z góry dzięki.
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Post autor: Hiszpan63 »

Średni , najlepiej jednoczęściowy ...
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)
Filzi
Posty: 12
Rejestracja: 2015-01-03, 03:53
Lokalizacja: Polska

Post autor: Filzi »

Dziękuje bardzo.
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3688
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Post autor: Ślubek »

Ponieważ właśnie szukam montażu do w/w lunety, przeanalizowałem parametry montaży dostępnych na cekaus.pl i pozwolę sobie podzielić się swoimi spostrzeżeniami, jeśli chodzi o dobór. Proszę o ew. korektę, jeśli coś wymyśliłem źle.

1. Pierwszy podstawowy parametr, to średnica tubusa lunety. Najpopularniejsze są dwie: 25.4mm (1") i 30mm. To również podstawowy parametr montażu - nie da się zamontować lunety o 1" tubusie w montażu 30mm i vice-versa.

2. Drugi parametr, to wysokość montażu. Na "pożyczonym" ze strony cekaus.pl rysunku, chodzi o wymiar A:
Obrazek
Istnieją trzy rodzaje montażów: niskie (A=13mm), średnie (A=17..20mm) oraz wysokie (A>=24mm). To, jaki montaż zastosujemy, zależy od średnicy obiektywu lunety. Oczywiście, należy dobierać jak najniższy, ale taki, przy którym obiektyw nie będzie się opierać o lufę/szynę mocującą, ew. o inne elementy.

Dla tubusa 1":
- Obiektyw max 56mm - montaż wysoki
- Obiektyw max 44mm - montaż średni
- Obiektyw max 32mm - montaż niski

Dodam, że może się okazać, że np. montaż średni o A=17mm będzie za niski w wiatrówkach PCP (Diablik) z magazynkiem wielostrzałowym, gdyż komora z elementami regulacyjnymi w/w lunety zamontowanej w takim montażu umożliwia włożenie magazynka tylko, gdy luneta jest zamocowana dość daleko w tyle, co utrudnia celowanie.

3. Trzeci parametr, to wybór między montażem jedno- a dwuczęściowym. Montaże dwuczęściowe są przeznaczone dla wiatrówek słabszych (PCP, PCA, CO2, słabe sprężynowe). Montaże jednoczęściowe - dla mocnych sprężyn. Dla wiatrówki sprężynowej należy wybrać montaż z kołkiem mocującym, zapobiegającym przesuwaniu się montażu po szynie podczas strzelania.

4. Szyna mocująca. Krótko: 11mm (z niewielkimi odchyłkami, np. 10,2mm) lub Weaver (Picatinny).

I na koniec: producent montażu - wiąże się to, oczywiście, z jakością jego wykonania.
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2871
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Post autor: Filo »

Ślubek pisze: Oczywiście, należy dobierać jak najniższy, ale taki, przy którym obiektyw nie będzie się opierać o lufę/szynę mocującą, ew. o inne elementy.
Innym powodem stosowania średniego i wysokiego montażu jest konieczność ominięcia widoku przyrządów otwartych , w postaci ich " fantomów ", w okularze lunety .
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Post autor: Hiszpan63 »

Akurat fantom otwartych przyrządów celowniczych w optyce , jest doskonałym sposobem na wyeliminowanie błędu paralaksy . Wysokie montaże , to tylko przy długiej szyi lub magazynku ...
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)