Twinmaster jako pierwsze PCP

Tu dajemy porady i oczekujemy odpowiedzi na pytania

Moderator: Hiszpan63

Ceer
Posty: 69
Rejestracja: 2012-10-15, 23:42
Lokalizacja: okolice Poznania

Twinmaster jako pierwsze PCP

Post autor: Ceer »

Koledzy, wybaczcie oczywiste dla niektórych kwestie, ale... nie znalazłem odpowiedzi dotąd.

Mam na stanie (jeszcze) 2 Gamonie. Jeden do zabawy z jednym z najfajniejszych ponoć blow-backów na rynku (nie wiem czy naj... ale daje dużo funu, bo jest rzeczywiście mocny), drugi bardzo przyzwoity i celny Compact, którego celność jednak w mojej ręce po 50-70 strzałach oddanych w pół godziny spada...

Zamarzyło mi się jednak mieć coś, co da celność Compacta i przyjemność strzału serią, gdy będę miał na to ochotę.
Padło na Twinmastera. Początkowo zdecydowanie na CO2, bo ponoć daje radę nawet na sylwetkach spokojnie (a to mi chodzi po głowie), ale teraz.... rozważam.... tylko rozważam... może PCP? Poszukałem o PCP i mam pewne wątpliwości:
1) Wyczytałem tu i ówdzie, że jednak butle 200 bar są bezpieczne, a 300... też, ale niepotrzebnie ryzykowne. O jakiej pojemności butlę 200 barową (gdybym wybrał 200 bar) jest sens kupić do Twinmastera, by nie wystarczała na 2-3 ładowania?
2) Czy naładowany kartusz w PCP może być pozostawiony w pistolu na dni, tygodnie, miesiące, czy też podobnie jak przy napędzie CO2 nie zaleca się postawiać pistoletu pod ciśnieniem? Jakoś nie bardzo mnie nęci wizja każdorazowej zabawy w wężyki i butelki przed strzelaniem...
3) Pytanie 3-cie, związane bezpośrednio z Twinmasterem - czy ktoś z Was potwierdza wyczytane przez mnie newsy, jakoby obecny twinmaster był zmodyfikowany w porównaniu z poprzednikiem poprzez zastąpienie (skądinąd chwalonej) lufy poligonalnej lufą gwintowaną i (nie wiem czy w następstwie tego, czy z innych powodów)legitymował się obecnie większą prędkością początkową śrutu na wylocie - ponoć nawet 145 m/s miast poprzednich 125 m/s. Piszę o realnych pomiarach, nie o deklarowanych przez producenta.

Próbowałem tę ostatnia informację zweryfkować, ale nigdzie nie znalazłem potwierdzenia, a oferowane twiny mają wpisane w parametrach lufy poligonalne. :roll:
Gamo Compact, Gamo PT-85
robfra
Posty: 124
Rejestracja: 2011-06-26, 17:36
Lokalizacja: Bojary

Post autor: robfra »

Ad1 - tak samo są ryzykowne butle 300bar jak i 200bar.
Z butli 200bar nie naładujesz kartusza pistoletu do 200bar. Tylko butla 300bar roboczego (450 próby). Bierz te nowsze czyli min. 4l.

Ad2 - może, ale ... są różne szkoły i ja wykręcam.
I tak będziesz musiał ładować przed strzelaniem. Dobrze zrobiony TM daje ok. 120 strzałów z kartusza.

Ad3 - nie wiem jakie są obecnie lufy, ale to naprawdę bez znaczenia dla celności. A prędkości to na jakim śrucie były zmierzone? Mogły być 2 różne rodzaje śrutu jak i strzelanie z magazynka lub wkładki.

PS
Jak piszesz o news'ach to dobrze by było podać linki.
Diana 75 i Daisy Powerline 717
Ceer
Posty: 69
Rejestracja: 2012-10-15, 23:42
Lokalizacja: okolice Poznania

Post autor: Ceer »

Ad2) Hm... a dlaczego zawsze przed strzelaniem trzeba i tak ładować? Zawsze ciśnienie schodzi?

Ad3) Precyzuję - news. Wyczytałem to na iwebie. Powołał się na to jeden z posiadaczy poprzedniego modelu z lufą poligonalną, obecny posiadacz egzempolarza (z 2012r.) z lufą gwintowaną. Porównywał prędkośc śrutu Crosman pointed i wyszło 125 - 157 m/s na korzyść "nowego" twinmastera z 2012r. rzeczywiście nie dopytałem wprost, czy śrut był ten sam.

Nie zakładam, że przyczyna jest gwint w lufie. Chciałbym jedynie zweryfikować, że jest w sprzedaży jakiś nowy model, który posiada m.in. większą prędkość wylotową śrutu. Gdybym znalazł model z gwintem, miałbym jakieś potwierdzenie... przynajmniej tego, że sa nowe modele twina w sprzedaży ;)
Gamo Compact, Gamo PT-85
robfra
Posty: 124
Rejestracja: 2011-06-26, 17:36
Lokalizacja: Bojary

Post autor: robfra »

Bo to nie perpetum mobile i skądś musi mieć energię.
Lepiej doładować przed strzelaniem niż nabić po i zostawić ...

Może być link i do iwebu - jak się zrobi upgrade to zobaczę.
Mógł być ten sam śrut, ale może były 2 pistolety? I tak się powielają plotki i rodzą legendy.
Wpływ różnej lufy na prędkość to góra kilka procent. W systemie TM jest jeszcze kilka elementów co mają większy wpływ.
Diana 75 i Daisy Powerline 717
Awatar użytkownika
goliard
Posty: 825
Rejestracja: 2008-03-03, 07:33
Lokalizacja: Łomża

Post autor: goliard »

robfra pisze:Dobrze zrobiony TM daje ok. 120 strzałów z kartusza.
Ale chyba nie przy prędkości wylotowej około 160 m/s?
Awatar użytkownika
mildot
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 590
Rejestracja: 2011-09-21, 14:55
Lokalizacja: Warszawa

Re: Twinmaster jako pierwsze PCP

Post autor: mildot »

Ceer pisze:
1) Wyczytałem tu i ówdzie, że jednak butle 200 bar są bezpieczne, a 300... też, ale niepotrzebnie ryzykowne. O jakiej pojemności butlę 200 barową (gdybym wybrał 200 bar) jest sens kupić do Twinmastera, by nie wystarczała na 2-3 ładowania?
2) Czy naładowany kartusz w PCP może być pozostawiony w pistolu na dni, tygodnie, miesiące, czy też podobnie jak przy napędzie CO2 nie zaleca się postawiać pistoletu pod ciśnieniem? Jakoś nie bardzo mnie nęci wizja każdorazowej zabawy w wężyki i butelki przed strzelaniem...
Ad.1. Dokładnie jak Robert napisał. Niebezpieczeństwo jest z grubsza takie samo. O butlę trzeba dbać na co dzień i do tego bardzo uważać żeby nie miała możliwości uszkodzić się podczas składowania i transportu. Nigdy nie składujemy jej ponad podłogą skąd mogłaby spaść. W transporcie musi być zawsze unieruchomiona i zabezpieczona przed uderzeniami w coś lub uderzeniami czegoś co znajduje się w sąsiedztwie.
Jeśli spadnie lub zostanie mocno uderzona to może się skończyć np. urwanie szyjki zaworu i butla zamienia nam się w małą rakietę.

Ad.2. Trochę tak z doświadczenia w innych dziedzinach, a trochę z wyczytanych na forum i własnych doświaczeń:
W przypadku CO2 nie zostawiamy napełnionego sprzętu ponieważ uszczelnienia z NBR (czyli zwykłej gumy) wchodzą w reakcję z gazem ulegają przyspieszonemu starzeniu. Maksymalne ciśnienia w warunkach typu 20degC nie są duże więc odkształcenia uszczelnień nie mają dużego znaczeni.
W przypadku powietrza ciśnienia są rzędu 100-200bar. Uszczelnienia ulegają bardzo dużym (w stosunku o CO2) odkształceniom. Częściowo odkształcenie to powoduje płynięcie materiału i jego trwałą deformację. Opróżnienie kartusza może powodować nieprawidłowe ponowne ułożenie się oringu w gnieździe i powstanie nieszczelności. Dlatego kartusze PCP najczęściej pozostawia się pod minimalnym ciśnieniem strzałowym. Jeśli jest możliwość odłączenia kartusza po strzelaniu i bezpiecznego jego przechowywania to należy to robić. Ale ma to sens tylko jeśli dzięki temu odciążymy np. regulator wewnątrz korpusu PCP.

Co do samego Twinka to zastanów się czy warto pchać się w sprzęt który de facto nie jest już wspierany przez producent(ROHM został wykupiony przez Umarex)? Mogą być kłopoty z częściami do starszych wersji z przed tego przejęcia.
:-D
Ceer
Posty: 69
Rejestracja: 2012-10-15, 23:42
Lokalizacja: okolice Poznania

Post autor: Ceer »

Dzięki! Trochę jaśniej w głowie się zrobiło...

Co do Twinmastera, to np. z incorsy dostałem info, że nie będzie już u nich dostępny.
Człowiek się zdecyduje na coś i ... :(
A nie widzę niczego innego podobnego na rynku, ech...
Gamo Compact, Gamo PT-85