Karabinek dla dzieci

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, forestkorsze

Awatar użytkownika
jery22
Posty: 28
Rejestracja: 2015-05-10, 00:19
Lokalizacja: Warszawa

Karabinek dla dzieci

Post autor: jery22 »

WSTĘP.
Od razu się zastrzegam, że jestem osobą odpowiedzialną. Postów typu "można zrobić dziecku krzywdę" nie odrzucę, ale nie będą specjalnie potrzebne.
Raz w roku przyjeżdżają do nas na miesiąc wnuczki - chłopczyk 7, dziewczynka 8 lat. Chciałbym dać im możliwość obycia z "bronią" - jeśli oczywiście będą chętne no i sobie zasłużą ;)
Po przejrzeniu kilku forów tematycznych uznałem SKS za najbardziej wartościowy (dzień bez kadzenia jest dniem straconym jak mawiał pewien ksiądz :) ). A w nim znalazłem pewne wątki, które dały mi materiał do przemyśleń.
A zwłaszcza uwagi Hiszpana63 - ale te były sprzed kilku lat, więc chcę je nieco ożywić
CEL: kupno odpowiedniej wiatrówki
1. Będzie służyć tylko do strzelań dla dzieci - ma się zużyć i zestarzeć wraz z nimi :- )) ---> WNIOSEK: ma być tania, jak każda jednorazówka.
2. Ma być długa bo tylko taka spełni swoją rolę edukacyjną. Pistolet w ręku dziecka źle mi się kojarzy.
3. Powinna być "przyjazna" dla dzieci
a) nie być męcząca w użytkowaniu (ale trochę powinna być, bo inaczej stanie się zabawką). WNIOSEK: CO2
b) powinna pozwalać na uzyskiwanie sukcesów przy ćwiczeniach (celność powinna być przewidywalna)
Przeszukałem net w grupie cenowej do 400 zł. Wszystkie crosmany po kolei odpadały - nie spełniały wymienionych wyżej warunków (twardość spustu, celność)
Załamka.
No i w którymś z postów Hiszpana63 znalazłem coś takiego: qb 78.
Na allegro wszystko "na temat" tego karabinka jest już w archiwum. Na stronie pewnego sklepu znalazłem Industry Brand QB 78 Deluxe 4,5 mm za 340 zł co prawda niedostępny, ale pewnie można zamówić.
PYTANIE:
1. Czy dobrze, że się przymierzam do tego modelu?
2. Czy jest obecnie na rynku coś lepiej realizującego moje założenia? Nie musi być nowe byle z pewnej ręki...
Dziękuję za cierpliwość, z góry dziękuję za zbawienną naukę :mrgreen:
Jerzy
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3691
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Post autor: Ślubek »

Moim zdaniem, przy takich założeniach, karabinek QB 78 na CO2 jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Lekki, poręczny, dostępny w sprzedaży, niedrogi. Czterotaktowy zamek, drewniane łoże, system zerżnięty z Crosmana 1760... :^) Na pewno da dużo radości. Mój C1760 ma u mnie dożywocie.
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
robertsocha
Posty: 103
Rejestracja: 2014-03-09, 22:55
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: robertsocha »

Wiadomość usunięta przez autora.
Ostatnio zmieniony 2015-06-01, 17:03 przez robertsocha, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2874
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Post autor: Filo »

Osada tej QB będzie wymagała przeróbki . Jej kolba jest dla dzieci za długa . Trzeba by ją zrobić regulowaną by mogła rosnąć wraz z nimi .
Awatar użytkownika
JesperKyd
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3004
Rejestracja: 2010-01-09, 11:03
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: JesperKyd »

Wadą co jest że jak go zabraknie to nie postrzelasz.
Zatem Iź61 się nada. Niewielki, lekki, regulowana kolba, magazynek.
BMK40 by Hogan + Hawke Vantage 4-12x40 & BMK20 by JesperKyd + PP 3-12x42AO & MP61 + Mizugiwa 2.5-7x28 & Marksman 2004 & cdn... :)
Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2874
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Post autor: Filo »

JesperKyd pisze:Wadą co jest że jak go zabraknie to nie postrzelasz.
O co chodzi ?
JesperKyd pisze:Zatem Iź61 się nada. Niewielki, lekki, regulowana kolba, magazynek.
Napęd CO2 jest dla dzieci najlepszym rozwiązaniem bo nie będą się musiały szarpać z naciągiem . IŻ jest mało energetyczny i naciąg ma słaby , więc może by się nadał .
Wracając do mojej uwagi o osadzie , to najlepiej chyba zrobić ją od początku , dedykowaną dla dzieci , a starą zachować jak podrosną . Problem leży przecież również w chwycie który też musi być odpowiedni do dziecięcej ręki .
Awatar użytkownika
AdamWawa
Posty: 2231
Rejestracja: 2011-04-14, 07:38
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: AdamWawa »

Moim zdaniem IŻ, lekki, regulowana osada, mały kop, magazynek. Z mojego strzelały dzieciaki w wieku 8-10 lat i z naciąganiem nie miały problemu.
Zoraki HP 01, Sharp Tiger, IŻ 61 carbon design + M/S ...
---Przepraszam za swoje skandaliczne zachowanie na Bemowie i obiecuję, że to się więcej nie powtórzy.
Awatar użytkownika
Gebi
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1492
Rejestracja: 2014-07-10, 16:40
Lokalizacja: na zachód od Wisły

Post autor: Gebi »

Wypowiem się jako dorosłe dziecko (metrykalnie - pełnoletni, mentalnie - młodzież w odniesieniu do wiatrówek):
Kompanion robertsocha, słusznie zwraca uwagę na wyroby Crosmana. Sam posiadam model 2240 z dostawną kolbą i zmodyfikowanym kalibrem na 4,5mm, dodatkowo ma metalowy zamek i tłumik. Karabinek jest bardzo celny i lekki, krótszy i lżejszy od załadowanego Pumpmastera 760 i M4-177 (oba PCA - niestety, wg Twoich założeń nie wchodzą w rachubę) tegoż samego producenta. Oba te karabinki PCA, zwłaszcza ten ostatni (regulowana kolba) zdecydowanie bardziej podobają się małym dzieciom, którym pozwoliłem postrzelać. Kwestia wyglądu. Pompowanie ma tę zaletę, że można nim regulować moc. Oba przystosowane są zarówno do śrutu ołowianego i stalowych kulek. Oba posiadają magazynki.
Osobiście częściej strzelam z tych "pompek", niźli Crosmana 2240, czyli odpowiednika QB-78. Są zwyczajnie fajniejsze. Pompowanie wcale nie jest takie trudne, a zajmuje tylko niewiele więcej czasu, niż wygrzebanie śrutu z pudełka i załadowanie go do portu ładowania w "78", czy "2240".
Najbardziej podobało się moim małym podopiecznym maszynowe strzelanie z Crosmana 1077 (CO2) - powtarzalnością i celnością nie dorównuje oczywiście "2240", ale możliwość oddania aż 12 strzałów, nie robiąc absolutnie nic, dzieciakom się podobała. Potem przerwa na ładowanie magazynków. Nie jest duży, a bez optyki nie jest również ciężki.
Sam "ślinię" się na QB-78, ale kupienie tej wiatrówki to dopiero początek zabawy i limit 400 PLN to niestety zbyt mało :/
Awatar użytkownika
pala30
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1016
Rejestracja: 2011-04-23, 14:00
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: pala30 »

Tylko Iż :mrgreen:
Miałem ten sam dylemat odnoście strzelania mojej pociechy.Iż sprawdził się doskonale.
Ma magazynek a to też jest wielkim plusem .
Ceną nie powala a używkę można dostać z 250-300 złotych.
Awatar użytkownika
JesperKyd
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3004
Rejestracja: 2010-01-09, 11:03
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: JesperKyd »

Filo pisze:
JesperKyd pisze:Wadą co jest że jak go zabraknie to nie postrzelasz.
O co chodzi ?
O co2 :)
BMK40 by Hogan + Hawke Vantage 4-12x40 & BMK20 by JesperKyd + PP 3-12x42AO & MP61 + Mizugiwa 2.5-7x28 & Marksman 2004 & cdn... :)
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Post autor: Hiszpan63 »

jery22 pisze:nie być męcząca w użytkowaniu (ale trochę powinna być, bo inaczej stanie się zabawką). WNIOSEK: CO2
... tylko lekka sprężyna spełnia takie wymagania . Im mniej w magazynku tym lepiej . Jeżeli jeszcze trzeba naciągnąć przed strzałem , to tym lepiej . Młodzież uczy się celebrowania strzału i przykłada do każdego , a nie takie "afrykańskie kałachowanie" zaraz po wyjęciu z pudła , bokiem i serią ...

.. Iż 60/61 .. dzieci dają sobie spokojnie radę
.. Gamo Delta Fox ... j/w
.. Gamo Delta ... j/w
.. Slavia 630/631 ... większa , cięższa , niekoniecznie dla bardzo małych dzieci ...
.. Iż 512 ... dzieci dają radę , tyle , że spust twardy .

Jak już uprzesz się na to CO2 , to kupisz Qbetę w tym sklepie ... http://www.afg-obrona.pl/airguns-co2/wi ... iber-45mm/ ...
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3691
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Post autor: Ślubek »

Hiszpan63 pisze:tylko lekka sprężyna
Heh, wiedziałem, że tak się to skończy... Roma locuta, causa finita. :^)
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Post autor: Hiszpan63 »

Ślubek pisze:Heh, wiedziałem, że tak się to skończy.
... bo stare , potwierdzone wzorce nigdy się nie starzeją :! :mrgreen:
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)
Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2874
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Post autor: Filo »

JesperKyd pisze:
Filo pisze:
JesperKyd pisze:Wadą co jest że jak go zabraknie to nie postrzelasz.
O co chodzi ?
O co2 :)
JAK ZABRAKNIE :shock: . Tylko odzyskiwać , nabijać i strzelać :mrgreen: .
Ostatnio zmieniony 2015-05-11, 19:39 przez Filo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3691
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Post autor: Ślubek »

Filo pisze:Tylko odzyskiwać , nabijać , i strzelać :mrgreen: .
A jak dużo odzyskasz, to i o dofinansowanie z Unii można się postarać... :^)
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."