Dziwne problemy z Iżem 22-pytanie początkującego właściciela

Iżewska (Iż) / Bajkał, wszystko o Jeżykach

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, forestkorsze

Awatar użytkownika
tomcat
Posty: 123
Rejestracja: 2009-11-15, 15:19
Lokalizacja: Ligota Piękna

Dziwne problemy z Iżem 22-pytanie początkującego właściciela

Post autor: tomcat »

Witam,

Pewien czas temu kupiłem okazyjnie Iżyka 22 w stanie przedagonalnym: wątpliwa sprężyna, brak śruby i kontry na załamaniu lufy, kolebiąca się na wszystkie strony lufa (już po założeniu prowizorycznej śruby).
Iżyk ma mosiężną wkładkę w lufie.
Po założeniu podkładek z blachy lufa przestała sie kolebać, ale moje problemy dopiero się zaczynały.
Śrut diabolo (Wadcutter, Crosman Pointed) utykał w lufie, wyhamowywany ok. 2 cm od uszczelki lufy. BB kal.4,46 mm (stalowy w osłonie miedzianej) został wypluty na odległość ok. 5 metrów. BB ołowiany kal.4,5 mm nie dawał się wpakować do portu ładowania-jest za duży.
Dogłębnie przestudiowałem forum i po stwierdzeniu że gorzej już nie będzie postanowiłem spróbować przywrócić Iżyka społeczeństwu. Zaznaczam że strzelam od niedawna a nigdy nie zdarzyło mi sie rozkładać wiatrówki.
Na początku zrobiłem redukcję kanału wlotowego powietrza do lufy (z 4,2 mm do ok. 3,5 mm).Odciąłem kawałek wycioru do broni zrobiony z rurki (chyba mosiężnej) i wkleiłem toto do kanału wlotowego na klej do stali Loctite.Średnica redukcji była trochę mniejsza niż otworu, ale pomyślałem że kosmiczny Loctite załatwi sprawę. Pomogło o tyle że BB leciał dalej a diabolo utykały ale już przy zakończeniu lufy. W związku z tym rozebrałem system (oczywiście był suchy) i porządnie wszystko nasmarowałem smarami polecanymi na forach.
Poprawa była zasadnicza: diabolo wylatywały z lufy bez najmniejszego problemu (strzelałem na 10-16 m i udawało mi sie trafiać +-10 cm w okolice celu). Iżyk zaczął lekko kopać, ale nie byłem zadowolony z celności.
Stwierdziłem że z dostępnych mi śrutów najlepiej lata z niego JSB Schak 4,49 mm: robił skupienia ok.8 cm na 16 m (częściowo to błędy strzelca- nie jestem specem od otwartych), ale niestety co piętnasty-dwudziesty śrut wylatywał z lufy z mniejszą energią niż pozostałe (na tarczy testowej trafienie było ok. 10 cm poniżej pozostałych). I wtedy wpadłem na diabelski pomysł: jeśliś taki, to wymienię ci sprężynę :evil: . Tym bardziej że oryginalna sprężyna nie była osiowo prosta tylko miała kształt litery S.
Kupiłem w Konceptusie sprężynę A28 i założyłem ją (po uprzednium przesmarowaniu).
I zaczęły się prawdziwe problemy: teraz żeby złamać Iżyka trzeba naprawdę dużej siły. Nie stwierdziłem drastycznej poprawy energii śrutu, ale za to strzał brzmi jak trzaśnięcie z bicza skrzyżowane z potwornym brzękiem sprężyny.Wiatrówka dostała naprawdę twardego spustu i zaczęła jeszcze bardziej kopać. Pojawił się diesel ze wszystkich otworów fizjologicznych Iżyka :shock: . Nic to, stwierdziłem, wszystko musi się dotrzeć. Więc strzelałem dalej. Po piętnastym strzale Iżyk wypluł pracowicie wklejoną przeze mnie redukcję kanału wlotowego. Dla dobra nauki zrobiłem jeszcze jedną, tym razem wytoczyłem kawałek rurki od zakrętki od Super-Gluta o takiej średnicy że trzeba ją było wbić w otwór wylotowy.
Iżykowi nie posmakowała nowa redukcja, bo ponownie ją wypluł po ok. 10 strzałach. Znowu zostałem skazany na kulki...
Jeszcze nie zdecydowałem się na test "papierosowy" uszczelki lufy, ale wygląda ona nawet-nawet. Na razie (z rozwiązań doraźnych) zamówiłem śrut teflonowy aby sprawdzić jak on sobie poradzi.
I tu zaczynają się moje wątpliwości: jeśli Iżyk ma tak małą energię że nie jest w stanie wystrzelić diabolo (nawet Schaka 4,49 mm) to skąd ma energię żeby zeksterminować redukcję kanału wlotowego ? Czy ktoś ma jakiś pomysł co z tym fantem zrobić ?
Poniżej zamieszczam zdjęcia: sprężyn (na górze oryginalna "S", na dole Konceptusowa), oraz przedziwnie wyglądającej uszczelki tłoka (kilka warstw skóry jedna za drugą). Nb. tłok "siedzi" w miarę dobrze i do wyjęcia go musiałem pociągnąć kombinerkami za jego zaczep, aby wreszcie wylazł.
Będę wdzięczny za ewentualne sugestie bardziej doświadczonych Kolegów co dalej zaaplikować temu Iżowi aby zmusić go do współpracy na moich warunkach, a nie jego :? .

pozdrawiam
Marek
Obrazek Obrazek
Marek

WRESZCIE Vz.47 :mrgreen:, FWB300S, Slavia631 i 634 ze szkłem,Iżyk 22,Łucznik wz.70, Beretta Elite, stado Crosmanów, LOV-2 o zasięgu rażenia 2 m :P
Awatar użytkownika
daras
-#Złoty Dobromir
-#Złoty Dobromir
Posty: 5295
Rejestracja: 2007-10-01, 22:04
Lokalizacja: Swarzędz

Post autor: daras »

Widzisz wszystko zacząłeś od tyłu, a okazuje się że najgorsza w tym Iżu jest uszczelka, wymień ją na nową i Iżyk będzie strzelał jak talala, skróć do tego sprężynę jeśli jest za mocna. Kulki BB nie nadają się do tej wiatrówki.
guntuning.com
Awatar użytkownika
Maruda
Posty: 1197
Rejestracja: 2007-10-06, 17:12
Lokalizacja: Józefów

Post autor: Maruda »

Redukcja luźna tylko wklejona zawsze wyleci. Zrób ją z gwoździa. Średnica zewnętrzna musi być większa od otworu, tak żeby wymagała sporej siły do wciśnięcia. Otwór zrób wiertłem 2.8 - 3 mm.
Awatar użytkownika
januszmariusz
Posty: 2667
Rejestracja: 2008-07-07, 11:34
Lokalizacja: Przemyśl/Żurawica

Post autor: januszmariusz »

daras pisze:Widzisz wszystko zacząłeś od tyłu, a okazuje się że najgorsza w tym Iżu jest uszczelka, wymień ją na nową
Uszczelka rzeczywiście zmasakrowana . Prezes dobrze prawi , tu masz link do zestawu naprawczego:
http://www.allegro.pl/item881657012_sta ... prawc.html
pozdrawiam Janusz
Crosman C1K77+PP 4x32 AO - Iż-38 klasic. B2 po remoncie i ma się dobrze
Nowy nabytek TYTAN GS-750 + Kandar 3-9x40
Awatar użytkownika
bonzoo
-#Srebrny Dobromir
-#Srebrny Dobromir
Posty: 1786
Rejestracja: 2008-02-03, 19:27
Lokalizacja: Łazy

Post autor: bonzoo »

Uszczelka na 100% do wymiany. Możesz założyć skórzaną
http://www.allegro.pl/item872487499_872487499.html
albo syntetyk. Dobrze wbita redukcja nie wyleci, ale musisz ją dobrze dopasować. Sprawdź czy nie wystaje od strony tłoka, bo wtedy tłok w nią będzie uderzał. Umyj to wszystko dokładnie, załóż PET-kę, Splanuj końce sprężyny, przesmaruj delikatnie smarem. Wymień uszczelkę lufy na oring i nie używaj kulek. Szkoda porządnej lufki.
Awatar użytkownika
tomcat
Posty: 123
Rejestracja: 2009-11-15, 15:19
Lokalizacja: Ligota Piękna

Post autor: tomcat »

Dziękuję wszystkim za rady. Na razie zdecydowałem się na uszczelkę tłoka od Kometesa. Jak widać będę miał co robić w długie zimowe wieczory :mrgreen:

pozdrawiam
Marek
Marek

WRESZCIE Vz.47 :mrgreen:, FWB300S, Slavia631 i 634 ze szkłem,Iżyk 22,Łucznik wz.70, Beretta Elite, stado Crosmanów, LOV-2 o zasięgu rażenia 2 m :P
Awatar użytkownika
januszmariusz
Posty: 2667
Rejestracja: 2008-07-07, 11:34
Lokalizacja: Przemyśl/Żurawica

Post autor: januszmariusz »

Tak jak radzi Sławek:
bonzoo pisze:Wymień uszczelkę lufy na oring
Bardziej uszczelnia port ładowania ;)
pozdrawiam Janusz
Crosman C1K77+PP 4x32 AO - Iż-38 klasic. B2 po remoncie i ma się dobrze
Nowy nabytek TYTAN GS-750 + Kandar 3-9x40
orzell330
Posty: 3
Rejestracja: 2011-02-13, 14:26
Lokalizacja: Kielce

Post autor: orzell330 »

witam wszystkich iżowców... niedawno stałem się właścicielem iż 22 ... wszystko przebiegało pomyślnie .. czyli : renowacja osady , wymiana uszczelki lufy i cylindra z polerowaniem, smarowanie systemu i złożenie .. aż przyszedł czas pierwszego strzelania i na 15m z siedzącej podpartej siał po całej tarczy ... porażka... może ktoś ma jakieś pomysły .. ? dziękuje za wszelką pomoc ...
iż 22 x 2 ,iż 38 ,łucznik 187 ,diana 25 ,haenel 49a , haenel 310 , hatsan 35 ,hatsan 99 sas , mars 115 ,
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Post autor: Hiszpan63 »

orzell330 pisze:aż przyszedł czas pierwszego strzelania i na 15m z siedzącej podpartej siał po całej tarczy ..
To może od początku ; ... wymieniałeś uszczelkę tłoka ?? ... jakim śrutem strzelałeś ?? ... optyka , czy otwarte ?? ... wymieniałeś sprężynę ?? ... jaką energię ma obecnie karabinek ?? ... siedząca podparta , czyli jak ??
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)
orzell330
Posty: 3
Rejestracja: 2011-02-13, 14:26
Lokalizacja: Kielce

Post autor: orzell330 »

no więc od poczatku.... uszczelka tłoka wymieniona ... śrut tomitex i exact.... otwarte... sprezyna nowa ....obecnie 5.3 J ... podparta siedzaca... cos da sie jeszcze poprawic..??
iż 22 x 2 ,iż 38 ,łucznik 187 ,diana 25 ,haenel 49a , haenel 310 , hatsan 35 ,hatsan 99 sas , mars 115 ,
Awatar użytkownika
maximus
Posty: 2628
Rejestracja: 2007-10-19, 16:25
Lokalizacja: Poznań

Post autor: maximus »

Ale co "podparta, siedząca"? Daj jakieś tarcze z tej pozycji. Energie myślę że jak najbardziej ok. Nic już tam raczej nie poprawisz.
Diablik + Waver v10 2-10x38
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Post autor: Hiszpan63 »

orzell330 pisze:uszczelka tłoka wymieniona
Na jaką ?? .. skórzana ?? ...
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)
orzell330
Posty: 3
Rejestracja: 2011-02-13, 14:26
Lokalizacja: Kielce

Post autor: orzell330 »

uszczelek założyłem gumową .. mam skórzaną ale chciałem najpierw sprawdzić tą... może korona lufy do poprawy ? oglądałem gdzieś że trzeba podszlifowac i potem delikatnie wyrobić okrągły rowek na końcu ... problem w tym że lufa nie jest zakończona na gładko , znaczy się ma rant na koncu jak każdy iż 22 mniemam.
iż 22 x 2 ,iż 38 ,łucznik 187 ,diana 25 ,haenel 49a , haenel 310 , hatsan 35 ,hatsan 99 sas , mars 115 ,