Iż-22 Skupienie

Iżewska (Iż) / Bajkał, wszystko o Jeżykach

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, forestkorsze

Awatar użytkownika
Negza
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 340
Rejestracja: 2007-11-07, 14:26
Lokalizacja: Miechów

Iż-22 Skupienie

Post autor: Negza »

Jest na forum sporo użytkowników Iża-22, więc mam propozycję. Porównajmy możliwości naszych wiatrówek. Tarczek ostrzelanych z Iża-22 nie ma na forach zbyt wiele, za to są opinie że to celne wiatrówki. Prawdę mówiąc, osobiście miałem możliwość strzelania z dwóch zaledwie Iży-22, dlatego zależy mi na poznaniu możliwości Waszych karabinków.
Proponuję oddanie dziesięciu strzałów z 10m (odmierzonych), do dowolnego celu na kartce papieru w taki sposób, żeby uzyskać jak najlepsze skupienie.
Proponuję strzelać z pozycji siedzącej a karabinek stabilnie podeprzeć na zrolowanym kocyku. Przyrządy celownicze otwarte, oryginalne iżykowe.
Na zdjęciu przestrzelin proponuję umieścić przedmiot do którego można odnieść wielkość skupienia- najlepiej niech to będą monety (dowolny nominał, polskie, obecnie używane). Można też zmierzyć linijką odległość najdalej oddalonych przestrzelin (po zewnętrznej od środka grupy) w poziomie i w pionie, i zapisać wynik pomiaru. Proszę też zaznaczyć w opisie jaki śrut został użyty do testu i czy Iż-22 ma mosiężną wkładkę w lufie, czy nie (podobno są i takie).
Proszę o dokonanie kilku prób na tej samej kartce papieru.
Proszę o uczciwe podejście do sprawy i nie udowadnianie niczego na siłę.

Jako założyciel tematu zacznę:
Obrazek
Obrazek
Iżyk z mosiężną wkładką w lufie.

Mimo wszystko, powtarzalnie trafiam z niego w metalowy słupek ogrodzeniowy oddalony o 38m z pozycji stojącej, bez podpórki (cud jakiś czy co?).
Wiatrówki różne
pięknyzadek
Posty: 236
Rejestracja: 2008-09-23, 13:37
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: pięknyzadek »

Negza pisze:Mimo wszystko, powtarzalnie trafiam z niego w metalowy słupek ogrodzeniowy oddalony o 38m z pozycji stojącej, bez podpórki (cud jakiś czy co?).
słupek metalowy z 40 metrów to dla mojego iża żadne wyzwanie, znaczy poziom trzyma dobrze.
Awatar użytkownika
Negza
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 340
Rejestracja: 2007-11-07, 14:26
Lokalizacja: Miechów

Post autor: Negza »

pięknyzadek pisze:
Negza pisze:Mimo wszystko, powtarzalnie trafiam z niego w metalowy słupek ogrodzeniowy oddalony o 38m z pozycji stojącej, bez podpórki (cud jakiś czy co?).
słupek metalowy z 40 metrów to dla mojego iża żadne wyzwanie, znaczy poziom trzyma dobrze.
Jak widzisz, dla mojego też niewielkie. Niestety test na skupienie wypada marnie.
Pisałeś że kupujesz do Iżyka tylko turecki bazarowy śrut. To z niego masz takie wyniki na 40m?

A u mnie Exact robi siewnik, Tomitex wypada lepiej :shock: .
Obrazek
Obrazek
Wiatrówki różne
pięknyzadek
Posty: 236
Rejestracja: 2008-09-23, 13:37
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: pięknyzadek »

samego mnie to zastanawia, poziom trzyma ładnie, natomiast pion, znaczy opad to z tym już różnie. Generalnie celna wiatrówka ale słaba, więc przy strzale nie ma szarpnięcia. Twoja propozycja by wklejać wyniki - to przy otwartych na i22 test raczej strzelca a nie wiatrówki.
W ubiegłą niedzielę, z kumpelostwem w swoim gronie tak sobie rekraacyjnie strzelaliśmy na stojąco bez oparcia- cel puszka wielkości pudełka papierosów z ok. 12-15 metrów. Sprzętu było trochę, Był Crosman, Baikal 513, Hatsan z tych mocnych ale też iż 22, diana, haenel.
Na początku wszyscy się rzucili na mocne z optyką, a póżniej na te słabe padła (jak mój szwagier określił) Z iża 22 puszka zarabiała za każdym razem, a z tych mocnych to różnie
Awatar użytkownika
jarn
Administrator
Posty: 1242
Rejestracja: 2007-10-28, 22:20
Lokalizacja: Strzelno

Post autor: jarn »

Bo te mocne trzeba umieć trzymać. Poza tym trzeba je trzymać powtarzalnie. Jak znajdę moduł spustu do Iża, to też wkleję przestrzeliny. Z tego co pamiętam to Tomitex dobrze sobie radził.
AA EV2 + EB10x42
Awatar użytkownika
Negza
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 340
Rejestracja: 2007-11-07, 14:26
Lokalizacja: Miechów

Post autor: Negza »

Iż-22 ma otwarte przyrządy celownicze, które nie są doskonałe. Każdy egzemplarz ma już swój wiek, bo produkcję zakończono dawno temu. Niektóre były katowane lotkami na strzelnicach objazdowych. Strzela z niego człowiek, nie maszyna. Proste, sympatyczne strzeladełko. O takim właśnie Iżu-22 będzie tutaj świadectwo. 10m to odpowiedni dystans dla niego a postawione przezemnie wymagania nie są wygórowane i każdy posiadacz Iża może je spełnić.
Nie chcę wiedzieć co będzie, gdy do Iża założy się lupkę, wymieni lufę na Lothar-Walther, przerobi się go na PCP i wkręci w imadło. Nie o to chodzi.
Zdaję sobie sprawę z niedoskonałości tego testu, tak jak większość czytających strzelców. Profesjonalnie wykonany test nie leży w zasięgu przeciętnego posiadacza Iża-22, a gdyby nawet leżał, to i tak znajdą się tacy, którzy podważą jego wiarygodność.
Ja wierzę, że każdy kto wykona zaproponowany przezemnie test, postara się najlepiej jak potrafi i wyciśnie z Iżyka i z siebie maksimum możliwości. Pozostaną tutaj tarczki, których nie ma na innych forach. Opowieści dziwnej treści o celności na dalekich dystansach jest kilka, ale tarczek jakoś nie ma.

@jarn
Z góry dziękuję.
Wiatrówki różne
Awatar użytkownika
krzysztof
-#Kustosz
-#Kustosz
Posty: 2008
Rejestracja: 2007-10-01, 22:22
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: krzysztof »

Czekam na tarcze pj26!!!
Krzysztof

Quackenbush i nowsze
Awatar użytkownika
daras
-#Złoty Dobromir
-#Złoty Dobromir
Posty: 5295
Rejestracja: 2007-10-01, 22:04
Lokalizacja: Swarzędz

Post autor: daras »

No to teraz moja kolej dystans Iż38 10 metrów zrolowany kocyk postawa siedząca.

Śrut słowacki ten za 9 zł


Obrazek


Exact 4.50

Obrazek

Crosman wadcutter


Obrazek

Tutaj drugi Iż 38 z lunetką Simons 2.5X20

Śrut Słowacki


Obrazek


Exact 4.50

Obrazek
guntuning.com
Awatar użytkownika
Negza
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 340
Rejestracja: 2007-11-07, 14:26
Lokalizacja: Miechów

Post autor: Negza »

Iże-38 są celniejsze niż 22. Z pożyczanego 38 też robiłem trochę lepsze skupienia, i lepiej mi się celowało. Cykl strzału też był przyjemniejszy. No a takich skupień jak te na ostatnich fotkach (te z lupką), to ja nawet Slavią nie robię :-? .
Wiatrówki różne
Awatar użytkownika
daras
-#Złoty Dobromir
-#Złoty Dobromir
Posty: 5295
Rejestracja: 2007-10-01, 22:04
Lokalizacja: Swarzędz

Post autor: daras »

Iżyk jak tylko wpadł mi w ręce to stał się moim ulubionym karabinkiem, jak tylko mam chwilkę to z niego strzelam, na Tawernie kiedyś robiłem testy na 15 albo na 20 metrów, to wyszedł na poziomie tych z dzisiejszych 10. Wina to pewnie moja bo już dawno nie strzelałem, więc mimo że karabinek na kocyku to krzyż jednak sobie pływa. Lupkę na Iżu zamontowałem specjalnie jakieś 3 lata temu aby udowodnić że Iże celnością przewyższają Slavki a i nawet HW., nie będę tu wspominał o Hatsanach i jemu podobnych. Teraz mam 2 Iże jeden z lupką w orzeszku drugi bez lupki w Sapeli, ten w orzeszku jest dopieszczony na cacy przy tym w sapeli skasowałem tylko luz na kostce.
guntuning.com
Awatar użytkownika
Negza
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 340
Rejestracja: 2007-11-07, 14:26
Lokalizacja: Miechów

Post autor: Negza »

Nieśmiało zapytam, czy ktoś odważy się wstawić tarcze strzelone z Iża-22 za pomocą oryginalnych, otwartych przyrządów celowniczych (pierwszy post w tym temacie).
Jak dotąd, dowodem na celność golutkiego Iża-22 są Darasowe tarcze strzelone z Iża-38 z lupką :P
Wiatrówki różne
Awatar użytkownika
jarn
Administrator
Posty: 1242
Rejestracja: 2007-10-28, 22:20
Lokalizacja: Strzelno

Post autor: jarn »

Zapodział mi się moduł spustu do Iża :evil:
AA EV2 + EB10x42
Awatar użytkownika
bonzoo
-#Srebrny Dobromir
-#Srebrny Dobromir
Posty: 1786
Rejestracja: 2008-02-03, 19:27
Lokalizacja: Łazy

Post autor: bonzoo »

jarn pisze:Zapodział mi się moduł spustu do Iża :evil:
Potrzebujesz? Jak coś to mam zapasowy na stanie, mogę ci użyczyć.
Awatar użytkownika
jarn
Administrator
Posty: 1242
Rejestracja: 2007-10-28, 22:20
Lokalizacja: Strzelno

Post autor: jarn »

Szkoda że prędzej się nie zgadaliśmy. Było by bez przesyłki, na razie uśmiechnę się chyba do Prezesa może będzie miał coś na stanie.
AA EV2 + EB10x42
Awatar użytkownika
bonzoo
-#Srebrny Dobromir
-#Srebrny Dobromir
Posty: 1786
Rejestracja: 2008-02-03, 19:27
Lokalizacja: Łazy

Post autor: bonzoo »

Jak coś to pisz