Śrut stalowy BB a lufa gwintowana

Wszystko co dotyczy naszych dmuchawek

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, forestkorsze

marian
Posty: 7
Rejestracja: 2014-09-06, 15:00
Lokalizacja: Kołaczyce

Śrut stalowy BB a lufa gwintowana

Post autor: marian »

Krótkie pytanie. Czy śrut BB nie zaszkodzi lufie gwintowanej?
Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2871
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Post autor: Filo »

Według mnie szkodzi i jest stosowana w wiatrówkach na stalowe kulki BB tylko w celach marketingowych . Gwint może nadać śrutowi ruch obrotowy tylko wówczas gdy śrut ma mniejszą średnicę niż wewnętrzna średnica gwintu lufy i śrut jest z miękkiego materiału . A już na pewno szkodzi gdy wiatrówka jest przeznaczona do śrutu diabolo i ma dużą energię strzału . Wówczas stopniowo będzie rozbijana wewnętrzna średnica przewodu lufy u jej końca . Nieco korzystniej pod tym względem prezentują się stalowe kulki miedziowane . Napisałem " według mnie " , bo to tak zwana wydumka a nie wiedza .
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3688
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Post autor: Ślubek »

Filo pisze:Gwint może nadać śrutowi ruch obrotowy tylko wówczas gdy śrut ma mniejszą średnicę niż wewnętrzna średnica gwintu lufy...
Ekhm, chyba większą?

Ogólnie rzecz biorąc, panuje przekonanie, że śrut stalowy niszczy gwint w wiatrówkach.

W praktyce, szybkość następowania zniszczeń zależy od kilku czynników:
1. od stosunku wzajemnej twardości gwintu i lufy. Ponieważ wiatrówki nie są przeznaczone do strzelania twardymi pociskami, lufa może być wykonana z miękkiej stali, co znacząco wpływa na koszt jej wykonania.
2. od geometrii gwintu. Inaczej będzie się zużywać lufa poligonalna, a inaczej w tanich wiatrówkach, w których gwint jest jedynie rysą. Notabene, spotkałem się z opinią, że lufę gładką w wiatrówce można samodzielnie nagwintować poprzez odpowiednie jej porysowanie. Obawiam się jednak, że równe wykonanie takiego "gwintu" w warunkach prostego warsztatu może okazać się niemożliwe.
3. od różnicy średnicy pocisku i przekroju lufy, który nacina bruzdy.

Jedną z metod obróbki metalu na zimno jest tzw. kulowanie - polegające na wysyłaniu w kierunku obrabianej powierzchni dużej ilości drobnego, nomen-omen :^) , śrutu. Mogą to być ziarna, stalowe kulki, czy nawet piasek (piaskowanie, choć tu zachodzi również skrawanie). Działa to jak duża ilość mikroskopijnych uderzeń młotkiem w powierzchnię. Powoduje m.in. wyrównanie nierówności mniejszych od średnicy śrutu. Podobnie działają stalowe kulki na gwint w lufie.
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2871
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Post autor: Filo »

Ślubek pisze:Ekhm, chyba większą?
O trzeciej w nocy mam prawo być przymulony ? :D
witeg
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1288
Rejestracja: 2008-05-28, 14:18
Lokalizacja: okolice W-wy

Post autor: witeg »

Ślubek pisze:1. od stosunku wzajemnej twardości gwintu i lufy
Znaczy jak już się poprawiamy to chyba twardości lufy/gwintu lufy i pocisku. :roll:
Awatar użytkownika
green_thunder
Posty: 6035
Rejestracja: 2007-11-06, 19:44
Lokalizacja: z Mokotowa

Post autor: green_thunder »

...ale Koledzy, marian pytał tylko, czy bebees(stalowy), nie zaszkodzi lufie :roll:
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3688
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Post autor: Ślubek »

Słusznie. :oops:
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3688
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Post autor: Ślubek »

Jeden podkalibrowy bbs dużo nie zaszkodzi. Dwa, trzy - też pewnie nie. Ale im więcej, tym gorzej, choć to będzie zależało od typu gwintu. Np. w moim Crosmanie 3576 gwint jest "rysowany", więc pewnie i więcej by mu nie zaszkodziło.
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
Awatar użytkownika
green_thunder
Posty: 6035
Rejestracja: 2007-11-06, 19:44
Lokalizacja: z Mokotowa

Post autor: green_thunder »

Dobra, ustalmy jedno - bebeesami strzelamy tylko z wiatrówek skonstruowanych do strzelania taką amunicją i eto wsio, wszelkie inne kombinacje są dorabianiem uszu do dupy :evil:

...a to, że niektóre (a może większość) tych pistolecików ma gwint w lufie, to tylko chwyt marketingowy, nic ten gwint nie da, jak pocisk nie wgniecie się w pola a bruzdy go nie poprowadzą, bo to jednak stal, nie radzę strzelać z różnych blowbacków ołowianymi/miedziowanymi, bo można skutecznie zagwoździć lufę (spraktykowane)...

...q...., dałem się wciągnąć :-?
andyboy888
Posty: 4
Rejestracja: 2015-01-16, 00:02
Lokalizacja: Racibórz (okolice)

Post autor: andyboy888 »

To ja podłączę się do tematu. Gdzieś kiedyś po internecie błądziłem i napotkałem stronkę, na której producent reklamował śrut/kulki BB rzekomo ołowiane. Czy w tym wypadku zaszkodziło by to także gwintowanej lufie? Niby są ołowiane tak jak śruty diabolo. Pytanie z czystej ciekawości, gdyż nie mam zamiaru takiego czegoś stosować.
Awatar użytkownika
Michał
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2652
Rejestracja: 2009-08-25, 13:21
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Michał »

Ołowiany śrut nie szkodzi lufom gwintowanym tak jak stalowe BB-esy,więc stosować można.
HW97 .177,Remington Summit .177,Lov2 .177,C 2240 .177-Walther 2x20,Colt 1911,Hatsan 135 .22,CP1-M .177,CP1 .177,SPA p10 .22
Awatar użytkownika
green_thunder
Posty: 6035
Rejestracja: 2007-11-06, 19:44
Lokalizacja: z Mokotowa

Post autor: green_thunder »

andyboy888 pisze:na której producent reklamował śrut/kulki BB rzekomo ołowiane.
...to nic nie znaczy, bo wszystkie tzw. repetiery używają śrutu ołowianego, również miedziowanego, w postaci kulek, z reguły w kalibrze 4,4 mm...
Awatar użytkownika
piotrpek
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 519
Rejestracja: 2008-02-05, 19:18
Lokalizacja: Wrocław okolice

Post autor: piotrpek »

green_thunder pisze:bo można skutecznie zagwoździć lufę (spraktykowane)...
Też potwierdzam, że tak się to kończy :(
Chyba, że się wam nudzi i chcecie sobie podłubać.
Crosman 3576, 2xŁucznik KL.170, PRO77, Lider S-9, Sharp Innova 1210+Delta 3-9x40
javiki
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 624
Rejestracja: 2016-01-22, 11:06
Lokalizacja: Brzesko

Post autor: javiki »

Od jakiegoś czasu przeszukuję net w poszukiwaniu prawdy :) Jakos nigdzie nie znalazłem rzetelnej informacji-tzn pomiary, zdjęcia, próby... Wszyscy gdybają. Samo gdybanie ma sens -stalowa kulka BBs powinna z czasem wygładzić gwint w lufie - co spowoduje gorsze uszczelnienie i słabszy ruch wirowy ołowianego śrutu diabolo. Ale praktycznego pomiaru nie widziałem. Za to naczytałem się w drugą stronę. Że ludzie przewalają przez lufy to i to -i po 3-10 tyś bbs nie ma żadnej różnicy w strzelaniu diabolo. Niestety -napisać każdy może -ja też mogę ( u mnie płaski KTK na 20m trafia tak samo jak JSB 4,51mm -ale że nie tarczuję -to tylko moja opinia), a fajnie jakby gdzieś takie coś było do poczytania i popatrzenia na wyniki.
Ja sobie tak pogdybałem i wychodzi mi że w takim moim Crosmanie 2100 gdzie on z założenia jest na BBs stalowe i diabolo ołowiane- lufa musi być na tyle trwała -żeby wywalenie kilkunastu tysięcy BBsów nie miało znaczącego wpływu na diabolo.
Oczywiście patrząc z punktu widzenia strzelca wiatrówkowego-któremu zależy na wynikach- nikt nie będzie strzelał z BBs-czyli bez sensu całe dywagacje. No bo skoro nikt na 100m nie będzie strzelał z BBs -a jak już to na bliskie odległości do słodkiej destrukcji-to nie bedzie używał hiperdrogiej wiatrówki-a jakąś tanią zabawkę. A jak wiadomo tania zabawka celna nie będzie z założenia -więc pogorszenie tej mikrej celności o troszkę- niczego nie zmieni. I znów stąd wniosek dlaczego nie ma takich pomiarów-bo po co. Po co robić pomiary zużycia gwintu w lufie i zmiany celności dla sprzętu wartego 300zł. Z założenia taki sprzęt te 10-20tyś BBs powinien przetrwać bez problemu -i strzelał pewnie będzie później diabolo bardzo porównywalnie. Bo skoro ktoś przewala tyle BBsów -to raczej tarcze są mu obce-a już na pewno z tego samego sprzętu :)
Czyli trzeba przyjąc na wiarę że coś tam się zużyje i jak zalezy nam na celności-to nie strzelamy z BBsów, a jak chcemy fun to mamy to w głębokim szacunku i po prostu się bawimy :)
Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2871
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Post autor: Filo »

Wczoraj dyskutowaliśmy , między innymi , o różnicach w konstrukcji luf wyłącznie do diabolo i uniwersalnymi .
http://nasze-wiatrowki.pl/viewtopic.php ... c&start=30